Bornova ve Saanen x Kilis melezi erkek oğlaklarında kimi üreme özelliklerinin mevsimsel değişiminin
- Tez No: 65808
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAYMAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
75 o ÖZET | Bu araştırma, Bornova ve Saanen X Kilis melezi erkek oğlaklarında kimi üreme özelliklerinin (testis özellikleri, sperma verim özellikleri ve eşeysel davranışlar gibi) değişiminin saptanması amacıyla yapılmıştır. Araştırmada saptanan bulgular aşağıdaki gibi özetlenebilir; 1.Testis özellikleri Bir yaşlı Bornova erkek oğlaklarında testis çapı; 3.05 cm, testis uzunluğu; 7.44 cm, sıkrotum çevresi; 24.27 cm, sıkrotum uzunluğu; 13.18 cm ve sıkrotum hacmi; 212.71 cm3'dür. Bir yaşlı Saanen X Kilis melezi erkek oğlaklarda ise testjis çapı; 2.95 cm, testis uzunluğu 7.44 cm, sıkrotum çevresi; 26.00 cm, sıkrotum uzunluğu; 14.09 cm ve sıkrotum hacmi; 250.00 cm3'diir.
Özet (Çeviri)
77 SUMMARY This research has been conducted to determine the seasonal changes in some reproductive traits (testes traits, semen traits and sexual behaviours etc.) of Bornova and Saanen X Kilis crossbred male kids. The results obtained can be summarized as follows: 1. Testes Traits Testes diameter, testes length, scrotum circumference, sdrotum length and scrotum size of yearling Bornova male kids were 3.05, 7.44 cm, 24.27, 13.18 cm and 212.71 cm3, respectively. Testes diamater, testes length, scrotum circumference, scrotum length and scrotum size of yearling Saanen X Kilis crossbred male kids were 2.95 cm, 7.44 cm, 26.00 cm, 14.09 cm and 250.00 cm3 respectively.