Özofagus atrezisi/ trakeoözofageal fistül olgularında mortalite sınıflandırmalarının karşılaştırılması ve morbidite risk faktörlerinin belirlenmesi
Comparison of mortality classifications and prediction of morbidity risk factors in esophageal atresia/ tracheoesophageal fistula patients
  1. Tez No: 658079
  2. Yazar: ASYA EYLEM BOZTAŞ DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. MÜNEVVER HOŞGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Özofagus atrezisi / trakeoözofageal fistül olgularında mortalite oranlarını Spitz ve Okamoto sınıflandırmaları ile tek başına majör kardiyak anomali varlığının öngörü gücü olarak karşılaştırılması ve postoperatif erken dönemde morbiditeyi öngören risk faktörü göstergelerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Hastanemiz Çocuk Cerrahisi Kliniğinde Ocak 2000- Mayıs 2020 yılları arasında başvuran ve özofagus atrezisi / trakeoözofageal fistül tanısı ile opere edilen ve operasyon sonrası izleme alınan olgular retrospektif olarak incelenmiştir. Olgular demografik bilgiler ve temel klinik veriler, hastalık özelliği ve operasyonu içeren bilgiler, postoperatif dönem verileri, komplikasyon gelişimi, taburculuktaki durumu ve izlemde gelişen morbiditeler açısından incelenmiştir. Mortaliteye etki edebilecek faktörler (majör kardiyak anomali, Okamoto ve Spitz sınıflandırmaları) tek değişkenli lojistik regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Morbidite incelemelerinde ise bağımsız iki grup karşılaştırılmalarında, sayısal değişkenlerin normal dağılım gösterdiği durumlarda Independent Samples t test, normal dağılım göstermediği durumlarda ise Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda olgulardan %25' i (38/152) ilk tanı aldığı ve opere olduğu ilk yatışında kaybedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to compare the mortality rates in cases with esophageal atresia / tracheoesophageal fistula with Spitz and Okamoto classifications as the predictive power of the presence of major cardiac anomaly alone and to examine the risk factor indicators predicting early postoperative morbidity. Material and Methods: Patients with the diagnosis of esophageal atresia / tracheoesophageal fistula admitted to our pediatric surgery clinic between January 2000 and May 2020 operated and followed up after the operation, were retrospectively reviewed. Patients were analyzed for demographic information and basic clinical data, information about disease characteristics and operation, postoperative period, development of early complications, condition at discharge and morbidities developed during follow-up. Factors that may affect mortality (major cardiac anomaly, Okamoto and Spitz classifications) were evaluated by univariate logistic regression analysis.In comparing two independent groups, the Independent Samples t test was used when the numerical variables showed normal distribution, and the Mann Whitney U test was used when they did not show normal distribution for morbidity evaluation. Results: In our study, 25% (38/152) of the cases were died in their index admission when they were diagnosed and operated.