Yumuşak güç kavramı ve Amerika Birleşik Devletleri'nin yumuşak güç unsuru olarak Hollywood Sineması
Soft power and the Hollywood cinema as a soft power element of the United States of America
- Tez No: 658100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Uluslararası ilişkilerde devletlerin siyasi ve ekonomik davranışlarını anlamak için öncelikle güç kavramının iyi anlaşılması gerekmektedir. Güç kavramıyla beraber uluslararası ilişkilerin bir güç mücadelesi olduğu, devletlerin birbirleri üzerinde üstünlük ve etkinlik kurma çabası anlaşılmalıdır. Güç tek başına anlaşılması ve tanımlanması zor bir kavramdır. Gücü anlayabilmek için onu etkileyen faktörlerin ayrıntılı bir şekilde analiz edilip anlaşılması gerekmektedir. Tarihsel süreçte gücü etkileyen faktörlerin sayısı oldukça artmış ve güç tanımında geleneksel olarak akla gelen sert gücün yanında farklı güç türleri de ortaya çıkmıştır. Zor kullanımı ve tehdit gerektiren sert güç uygulamaları ekonominin en önemli faktörlerden biri olduğu modern devletlerarası siyasette çok pahalıya mal olabilmekte veya istenilen sonuçları elde etmemektedir. Bu çalışmada gücü etkileyen unsurlar ve gücün türleri işlenmiş, ikna ve cezbetme temellerinde geliştirilmiş yumuşak güç kavramı üzerinde durulmuştur. Yumuşak gücün şekillenmesinde etkili olan unsurlar ve yumuşak güç kaynakları belirtilmiştir. Tarihinde sert güç kaynakları açısından uzun zamandır dünya lideri olan Amerika Birleşik Devletleri'nin aslında yumuşak güç kaynaklarını da etkili bir şekilde kullandığı, bu kaynaklar arasında en etkili araçlardan birinin dünyada sektörünün en büyük ve güçlü örneği olan Hollywood sinema sektörü olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgulara ulaşırken ABD'nin sinemayı, filmleri ve medyayı II. Dünya Savaşı'ndan itibaren propaganda amacıyla devlet destekli bir şekilde kullandığı, günümüzde de bunu modern medya ve Hollywood ile desteklediği bulgularına film örnekleri incelenerek ve yazılı kaynaklar taranarak ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
First of all, the concept of power should be understood well in order to understand the political and economic behvior of states in interntional relations. Along with the concept of power, it should be understood that international relations are a power strugle and the efforts of states to establish superiority and effectiveness over eachother. The power is a difficult concept to be understood and defined when you use it alone. The factors affecting it must be analyzed and understood in detail to understand the power clearly. During the historical period, the number of factors affecting power has increased day by day and diffrent types of power have emerged in addition to the traditional hard power in the definiton of power. Hard power actions that require usage of force and threat can be very expencive or don't achive the desired results in modern inter-states politics that the economy is one of the most important factors. In this study, the factors affecting power and types of power are studied, and the concept of soft power developedon the basis of persuasion and attraction in focused on. It is mentioned about soft power sources and factors affecting in shaping soft power. It has been determined that the United States, the world leader in terms of hard power sources in its history, actually uses soft power sources effectively and one of the most effective tools among these resources is the Hollywood cinema sector, which is the largest and most powerful example of ts sector in the world. While reaching these findings it has been reached that the USA has been used cinema, movies and media in a state-sponsored manner for propaganda since World War II. These findings, supporting by modern media and Hollywood today, have been reached by examining film samples and scanning written sources.