Türkiye'de kamu diplomasisi: Sert güç-yumuşak güç kavramları ve uygulamaları
Public diplomacy in Turkey: The concepts and practices of hard power-soft power
  1. Tez No: 858473
  2. Yazar: BERKCAN DALKILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümünde, öncelikle devlet temsilcilerinin yürüttüğü klasik diplomasinin yerine devletlerin ve devlet dışı aktörlerin yabancı halkları etki altına almasına dayalı süreci ifade eden kamu diplomasisi ele alınmış, daha sonra ise güç türlerinden yumuşak güç ve sert güce açıklık getirilmiştir. Yumuşak güç ve kamu diplomasisi ile ilgili yapılan araştırmalara bakıldığında, kullanılan araçların benzerlik gösterdiği söylenebilir. Bu iki kavramın sert güçte olduğu gibi baskı ve zorlama ile değil, etkileme yeteneği ile ilgili olması bu iki kavramı birbirine daha da yakınlaştırmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde, yumuşak gücü etkili kullanan Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Rusya Federasyonu, Çin Halk Cumhuriyeti ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin kamu diplomasisi süreci, teorik ve pratik yönden ele alınmıştır. Bunun yanında Amerika Birleşik Devletleri, Çin Halk Cumhuriyeti gibi küresel güçler ekseninde sert güç unsuruna ve sert gücün yumuşak güce yansımalarına da değinilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, teorik ve pratik yönüyle Türkiye'nin kamu diplomasisi süreci incelenmiş, bu durumun yumuşak güç ve sert güç açısından değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of this study, initially, public diplomacy, which refers to the process based on the influence of states and non-state actors on foreign publics instead of classical diplomacy carried out by state representatives, was discussed, and then soft power and hard power were clarified. When we look at the research on soft power and public diplomacy, it can be said that the tools used are similar. The fact that these two concepts are related to the ability to influence, rather than to coercion and strain as in hard power, brings them closer together. In the second part of the study, the public diplomacy process of the United States of America, the United Kingdom, the Russian Federation, the People's Republic of China and the United Arab Emirates, which use soft power effectively, is discussed theoretically and practically. In addition, the element of hard power and the reflections of hard power on soft power in the axis of global powers such as the United States of America and the People's Republic of China were also mentioned. In the third part of the study, Turkey's public diplomacy process was analyzed in terms of theoretical and practical aspects, and this situation was evaluated in terms of soft power and hard power.