Yumuşak güç ve kültürel etkileşim: TRT World örneği
Soft power and cultural interaction: Sample of TRT World
  1. Tez No: 695295
  2. Yazar: İSMAİL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÜLCE UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Soğuk Savaş sonrası dönemde aktörlerin güç unsurlarını yeniden tanımlaması gerektiğine yaptığı vurgu ile, Uluslararası İlişkilerde 1990'larda ortaya çıkan yumuşak güç kavramı, devletlerin imaj oluşturmak ya da imajı iyileştirmek için başvuru kaynağı olmuştur. Küreselleşme süreci ile önemi artan yumuşak güç, aktörlerin askeri müdahaleler, ekonomik yaptırımlar gibi sert güç unsurlarının yanı sıra- ve hatta onlardan vazgeçerek- diğer aktörleri ikna ederek, cazibe alanı yaratma yolunu da güç unsuru olarak tanımlanabilir bir hale getirmiştir. Bu bağlamda, yumuşak güç kaynaklarından olan kültür, küreselleşme sürecinde önemi giderek artan bir olguyu teşkil etmekte, aktörler kültürlerini diğer ülkelere tanıtma, çekici/cazip kılma ve aktarma aracı olarak medyayı kullanmaktadırlar. Hemen her devletin bir televizyon kanalı bulunmaktadır ve Türkiye de uluslararası kamuoyuna ulaşmak için TRT World kanalını kurmuştur. Bu çalışma, İngilizce yayın yapan TRT World kanalı aracılığı ile Türkiye'nin yumuşak gücünü sorgulamayı amaçlamaktadır. Yumuşak güç- kültür- medya ilişkisini analiz edebilmek için dünyadaki benzer örnekleri olan Çin, Rusya, Japonya, Fransa, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri de çalışmaya dahil edilmekte, Türkiye özelinde TRT World kapsamında bir değerlendirme yapılmaktadır. Çalışmada, TRT World'ün kuruluş tarihi olan 2015'ten 2021 yılına kadar olan Türkiye'nin kültürüne ait haber içerikleri analiz edilmektedir. Türkiye'nin kültürüne ait yayınladığı bu haberlerinin niceliği, niteliği ve yumuşak gücüne bir katkısı olup olmadığı incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The soft power has emerged as a concept of International Relations in the 1990s with an emphasis on the need for the actors to redefine the power elements in the post-Cold War era and it has become a source of reference for the states to create or improve their image. The soft powers's importance has increased with the globalization process. It has been used as an element of power by the actors to create an area of attraction by convincing the other actors, along with -or even instead of- hard power elements such as military interventions and economic sanctions. In this context, the culture, which is one of the sources of soft power, constitutes an increasingly important phenomenon in the globalization process, and the actors use the media as a means of promoting their culture, making it attractive and transferring it to the other actors. Almost each state has an official television channel and Turkey has established TRT World channel to reach the international community. This study aims to question Turkey's soft power through the English-language broadcasting TRT World channel. In order to analyze the soft power-culture-media relationship, China, Russia, Japan, France, Great Britain and the United States of America, which have considerable examples in the world, are included in the study, and an evaluation is made within the scope of TRT World as a case in Turkey. The study analyzes contents of the news about Turkey's culture since the foundation of TRT World, from 2015 to 2021. It examines the quantity, the quality and the content of these news about Turkey's culture and questions whether they influence Turkey's soft power.