İngilizce öğretmenlerinin eleştirel düşünme eğilimleri ile bireysel yenilikçilik düzeylerinin incelenmesi
Investigation on critical thinking tendencies and individual innovativeness levels of English teachers
  1. Tez No: 658109
  2. Yazar: MELTEM ATALAY ALTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECLA KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada; İngilizce öğretmenlerinin eleştirel düşünme eğilimleri ve bireysel yenilikçilik düzeylerini ortaya çıkarmak ve aralarında anlamlı bir ilişki olup olmadığını belirlemek amaçlanmıştır. Öğretmenlerin bu özellikleri mezun olduğu program, eğitim düzeyi, çalıştığı okul düzeyi, kıdem, yurtdışı deneyimi ve uluslararası proje hazırlama değişkenleriyle incelenmiştir. Araştırma örneklemini 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında Denizli ili Pamukkale ve Merkezefendi ilçelerinde görev yapan İngilizce branşındaki 240 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada verileri toplamak için iki ayrı ölçek kullanılmıştır. Bunlar Semerci (2016) tarafından geliştirilen“Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği”ve Hurt, Joseph ve Cook tarafından geliştirilen, Kılıçer ve Odabaşı (2010) tarafından Türkçeye uyarlanan“Bireysel Yenilikçilik Ölçeği”dir. Verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığını ortaya koymak amacıyla Kolmogorov-Smirnov testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the critical thinking tendencies and individual innovativeness levels of English teachers and to determine whether there is a significant relationship between them. These features of teachers are examined with the variables of the program from which they have graduated, their education level, the level of schools in which they are working, their seniority, their abroad experience and their international project preparation experience. The research sample consists of 240 English teachers working in Pamukkale and Merkezefendi districts of Denizli Province in 2018-2019 academic year. Two different scales were used to collect data in the research. These are“Critical Thinking Tendency Scale”developed by Semerci (2016) and“Individual Innovativeness Scale”developed by Hurt, Joseph and Cook and adapted to Turkish by Kılıçer and Odabaşı (2010). Kolmogorov-Smirnov test was used to determine whether the data are suitable for the normal distribution.