Ilıca (Balıkesir) jeotermal alanının kavramsal modellemesi
Conceptual modelling of ilica (balikesir) geothermal field
- Tez No: 658111
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, Balıkesir İli sınırları içinde bulunan Ilıca Jeotermal Alanı'nda ilk kez yapılan kavramsal modelleme çalışmalarını içerir. Jeotermal alanın hidrolik davranışı ve yeraltı suyu özellikleri kavramsal modelleme çalışması ile incelenmiştir. Bunun için 3 boyutlu modelleme çalışmalarında kullanılan Visual Modflow Flex Pro 6.1 yazılımından yararlanılmıştır. Çalışma sahasındaki jeotermal kaynaklardan fiziksel – kimyasal parametreler ve debi değerleri ölçülmüştür. Bununla birlikte jeotermal sistemi tanımlamak için sahadaki faylar ve jeolojik birimler haritalanmıştır. Tüm veriler 1/25000 ölçeğinde sayısal ortama aktarılmıştır. Bunun sonucunda jeotermal sistemin akım modellemesi kavramsal olarak tanımlanmıştır. Saha çevresi 20 x 20 adet olacak şekilde 400 hücreye ayrılmıştır. Her bir hücrenin alanı 67.85 m x 67.85 m olacak şekilde dizayn edilmiştir. Yaklaşık toplam 4.6 Km2 olan bir alan çalışılmıştır. Elde edilen verilere göre jeotermal akiferin mermerler ve şistlerdeki çatlaklı ve boşluklu kesimlerden beslenmektedir. Jeotermal sistemin ısıtıcı kütlesinin bölgeye yerleşmiş olan granit plütonu olduğu düşünülmektedir. Jeotermal sistemin örtü kayacı, genç tortul birimlerdir. Güncel meteorik sular bölgedeki kayaçların çatlaklarından yeraltına girerek kısa bir akım yolu ile ısınmakta ve faylar ile yüzeye taşınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study includes the first conceptual modeling studies in Ilıca Geothermal Area in Balıkesir Province. The hydraulic behavior of the geothermal field and groundwater properties were analyzed by conceptual modeling. For this purpose, it used Visual Modflow Flex software which is used in 3D modeling studies. Physical-chemical parameters and flow rate from geothermal sources Faults and geological units in the field were mapped to define the geothermal system. All the data were transferred to the digital medium on a scale of 1/25000. Furthermore, geothermal conceptual flow modeling is conceptually defined The field perimeter is divided into 400 cells with 20 x 20 units. The area of each cell is designed to be 67.85 m x 67.85 m. Approximately, 4,6 km2 was investigated. According to the obtained data, the geothermal aquifer is fed from cracked and hollow sections of marbles and schists. The geothermal heater mass is thought to be the granite pluton located by the region. Cover rocks of the geothermal system are young sedimentary units. The current meteoric waters enter the underground from the fractures of the rocks in the region and heat up with a short flow path and carry them to the surface with faults.