The impact of imigrants on illegal electricity consumption: Case of Syrian immigrant in Turkey
Mültecilerin Türkiye'deki kaçak elektrik kullanımına etkileri: Türkiyedeki Suriyeli göçmen analizi
- Tez No: 658141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR DERİN GÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Elektrik, günümüz koşullarında günlük ihtiyaçların bir gereğidir ve çok fazla önem kazanmıştır. Dolayısıyla, kaçak elektrik tüketimi de hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülkelerde önemli bir durumdur ve bu tez, göç ile kaçak elektrik tüketimi arasındaki ilişkiyi bulmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, panel verilerini ve farklılık tahmin yöntemlerini kullanıyoruz. Türkiye'nin gelişigüzel göçmen akını olması ve Türkiye'deki göçmen nüfusunun çoğunluğunun Suriyeli göçmenlerden oluşması nedeniyle, Suriyeli göçmenleri bir vaka çalışması olarak ele alıyoruz.27 ilin elektrik kayıp kaçak oranlarını ve 2009-2016 dönemine ait sosyo-ekonomik verilerini kullanıyoruz. Panel veri ve farklılıklardaki farklılık yöntemlerini kullanarak, esas olarak 2012 yılında Türkiye'ye göçmen akınının Türkiye'deki kaçak elektrik tüketimi üzerinde önemli bir etkisi olduğunu bulduk. Ayrıca modellerimizde işsizlik oranı, özelleştirme, nüfus yoğunluğu ve tarımsal arazi miktarı kaçak elektrik tüketimi üzerinde önemli etkiye sahip olduğunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Electricity is necessity for daily needs in today's condition and it has gained so much importance. Accordingly, illegal electricity consumption is a crucial situation in both developing and developed countries and this thesis aims to find the relationship between immigration and illegal electricity consumption. In this study, we use panel data and difference in differences estimation methods. Due to the fact that Turkey has a random immigration influx and the majority of immigrants' population in Turkey consists of Syrian immigrants, we take Syrian immigrants in Turkey as a case study. We use data of electricity theft and loss rate of 27 provinces and their socio-economic data for the period of 2009 -2016. Using the panel data fixed effects and difference in differences methods we mainly find that immigrant influx has an important impact on illegal electricity consumption. Moreover, unemployment rate, privatization, population density and amount of agricultural land have significant effects on illegal electricity consumption in our models.