Zincir içi çapraz bağlı polimerik nanoparçacıkların sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of cross-linked polymeric nanoparticles in chain
  1. Tez No: 658150
  2. Yazar: İREM DAŞHAN GENÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET KARACA BALTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, zincir içi çapraz bağlı nanoparçacıkların değişik formlarının sentezlenmesi hedeflendi ve ilk adım olarak nitroksi aracılıklı radikal polimerizasyon (NMRP) tekniği kullanılarak stiren-klorometilstiren kopolimeri sentezi gerçekleştirildi. Elde edilen kopolimerin yan gruplarına, fotoaktif karbazol molekülü nükleofilik sübstitüsyon reaksiyonu ile takıldı ve bu grupların PH2I+PF6– ve CHCl3 varlığında fotoreaktörde (λ = 350 nm) basamaklı büyüme reaksiyonu gerçekleştirildi. Böylece, birinci jenerasyon polimerik nanopartikül elde edildi. Elde edilen nanopartikülün açıkta kalan Cl üniteleri, Menschutkin reaksiyonu ile ticari bir fotobaşlatıcı olan Michler' s ketonu ünitelerine dönüştürülmesiyle, ikinci jenerasyon polimerik nanopartikül sentezlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to synthesize different forms of in-chain cross-linked nanoparticles and as a first step, the synthesis of styrene-chloromethylstyrene copolymer was performed using nitroxy mediated radical polymerization (NMRP) technique. Photoactive carbazole molecule was attached to the side groups of the copolymer obtained by nucleophilic substitution reaction and the stepwise growth reaction of these groups in the presence of PH2I+PF6– and CHCl3 was carried out in the photoreactor (λ = 350 nm). Thus, a first-generation polymeric nanoparticle was obtained. A second-generation polymeric nanoparticle was synthesized by converting the exposed Cl units of the resulting nanoparticle into Michler' s ketone units, a commercial photoinitiator by the Menschutkin reaction.