Aliya İzzetbegoviç'in siyaset ve ahlak anlayışı
Aliya Izzetbegovic's conception of politics and ethics
- Tez No: 658151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ERTUGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma 20. Yüzyılın nevi şahsına münhasır kişiliklerinden birisi olan Aliya İzzetbegoviç'in siyaset-ahlak tartışmalarına dair görüşlerini ele almayı ve bu açıdan bir siyasetçi ve lider olarak konumunu ve tutumunu ortaya koymayı amaçlamıştır. Aliya İzzetbegoviç'in İslami dünya görüşü olarak ortaya koyduğu“Üçüncü Yol”teorisinin ana konularından birisi olan ahlak anlayışı özgün bir yapıya sahiptir. Siyasal pratiğinin ahlak teorisi ile paralel bir yapıda ilerlemesi O'nun, bu çalışmanın konusu olmasındaki en önemli sebeplerden birisidir. Siyaset ile ahlakın ilişkisinin hangi noktada ve ne düzeyde olması gerektiğine dair yapılan siyaset-ahlak tartışmaları ise siyasetin şeklinin, yönteminin ve kavramlarının belirlenmesi hususunda önemli bir pozisyona sahiptir. Aliya'nın ahlak kuramından yola çıkarak çerçevesini çizdiği siyaset algısının bu tartışmalarda nasıl konumlandığı ve özgün olarak neler söylediğini ortaya koymak amacı ile çalışmanın birinci bölümünde Aliya'nın çok yönlü kişiliği, ikinci bölümünde siyaset-ahlak tartışmalarının genel karakteristiği ve üçüncü bölümde ise Aliya'nın siyaset ve ahlak anlayışını ne şekilde kuramsallaştırdığı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the views of Aliya Izzetbegovic, one of the unique personalities of the 20th century, on politics-moral debates and to reveal his position and attitude as a politician and leader in this respect. One of the main topics of the“Third Way”theory put forward by Alija Izetbegovic as the Islamic world view, the understanding of morality has a unique structure. The progress of his political practice in parallel with the moral theory is one of the most important reasons why he is the subject of this study. On the other hand, politics-ethics discussions about the relationship between politics and morality at what point and at what level have an important position in determining the form, method and concepts of politics. In order to reveal how Aliya's perception of politics, which he framed based on his moral theory, is positioned in these discussions and what he originally said, in the first part, Aliya's multi-faceted personality, in the second part, the general characteristics of the politics-moral discussions and in the third part, Aliya's politics and how he theorized his understanding of morality were discussed.