Remote social touch: A framework to communicate physical interaction across long distances
Uzaktan sosyal temas: Uzun mesafeler arasında fiziksel etkileşimi iletebilmek için bir çerçeve
  1. Tez No: 658154
  2. Yazar: ALI ABDULRAZZAQ ABBOOD ALSAMAREI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ŞENER PEDGLEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 397
Özet
Çağımızda, okuma, çalışma veya sağlığa yönelik endişeler (örn. enfeksiyon hastalıkları) nedeniyle sevdiklerinden uzakta yaşamak zorunda kalan büyük bir insan grubu bulunmakta. Sevdiklerinden uzakta yaşamak, bazı olumsuz duygular (örn. stres, depresyon ve yalnızlık) ve insanların birbirlerine karşı fiziksel, zihinsel ve duygusal farkındalık kaybına dönüşebilir. Sevilen bir kişi ile iletişim kurarken farkındalığı ve bunun hissedilebilirliğini arttırabilecek çeşitli yollar olabilir, bunlardan 'uzak sosyal dokunuş' (USD) bu araştırmanın ana odak noktasını oluşturmaktadır. USD dokunma duyusunun 'uzaktan' uyarılmasına odaklanmaktadır. Bunun nedeni, sosyal dokunuşun insan sağlığı açısından çok önemli olması ve eksikliğinde stresin gelişmesine yol açması ve ilişkilerin gelişimini tehlikeye atmasıdır. Araştırma, USD'nin çeşitli boyutlarını belirlemeyi ve bir ürün aracılığıyla sosyal dokunma ile iletişim sürecini uzaktan tanımlamayı hedeflemektedir. Bu araştırmanın sonuçları, üç ana öğeden oluşan uzaktan sosyal dokunma çerçevesinde sunulmuştur, öğeler bir araya geldiklerinde bir ürün aracılığıyla USD ile iletişim sürecini açığa kavuşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this day and age, there is a large group of people who have to live away from their loved ones due to various reasons such as work, study, or certain health-related concerns (e.g. infection diseases). Living away from their loved ones, certain negative emotions (e.g. stress, depression, and loneliness) may develop due to the loss of physical, mental, and emotional awareness about each other. From the various ways available that could enhance awareness and presence while communicating with a loved one, remote social touch (RST) is the main focus of this research. RST focuses on stimulating the sense of touch remotely. This is because social touch is very important in for human wellbeing and the absence of it could lead to the development of stress and jeopardize the development of relationships. The research is aiming to identify various dimensions of RST and to identify the process of communicating social touch remotely through a product. The results of this research are put in an early proposed remote social touch framework that consists of three elements and their dimensions, all together explain the process of RST communications through a product.