Iulius-Claudius'lar dönemi Roma yazınında sansür uygulamaları
Censorship practices in Julio-Claudian period Roman literary
  1. Tez No: 658153
  2. Yazar: BAĞIŞ ALPER KOVAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Y. GÜRKAN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu tezde Roma İmparatorluğunun ilk hanedanı olan Iulius-Claudius'lar döneminde ifade özgürlüğünün durumunu ve sansür geleneğinin nasıl geliştiğini öncesi ve sonrasındaki etkileriyle inceleyeceğiz. Bu inceleme Roma'da sansürün kökenini, sansüre neden olmuş kanunları, Roma siyasetinin ifade özgürlüğüyle edebiyata etkisini ve Roma yazınının politik sebeplerden ötürü ceza almış yazarlarını kapsamaktadır. Bu bağlamda Roma'da imparatora veya imparatora yakın bir aristokrata karşı politik eleştiri veya hakaret içeren sözler yazmış kişilerin şahsına verilen sürgün, ölüm gibi cezaları, eserlerine uygulanan kitap yakma ya da sansürü ve bazı yazarların kendi yazılarına uyguladığı otosansürü ele alacağız. Böylelikle bu çalışma Roma İmparatorluğu'nun erken dönemlerinde sansür ve ifade özgürlüğü ya da eksikliği hakkında yaygın olarak yapılan varsayımları incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we will examine the situation of free speech and how the tradition of censorship developed during the Julio-Claudian Period, the first dynasty of the Roman Empire, with its effects before Principate and after the end of the dynasty. This review includes the origin of censorship in Rome, the laws that caused censorship, the influence of Roman politics on literature with freedom of expression and the writers of Roman literature who were punished for political reasons. In this context, we will consider the punishments in Rome such as exile, death, book-burning or censorship applied to their works, and self-censorship applied by some authors to their writings, who have taken an opposing stance and write insulting words against an aristocrat close to the Emperor or Emperor himself. In this way, this study aims to examine the common assumptions about censorship and freedom or lack of expression in the early Roman Empire.