Klasik politika felsefesinden bir kopuş olarak sekülerizm bağlamında Machiavelli
Machiavelli in the context of secularism as a break from classical political philosophy
- Tez No: 658167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ MESUT TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İnsanların varolduğu zamandan beri var olan, zaman geçtikçe şekli değişen politika, sadece hayatımızın küçük bir parçasını değil, tamamını etkilemektedir. Tarih boyunca ortaya atılan kimi politika teorileri büyük reaksiyonlara neden olmuştur. Bunlardan biri de Machiavelli'nin düşünceleridir. Rönesans'la birlikte sanatta, bilimde, felsefede tanrısaldan tabii olana yönelim tanrısal güçleri devre dışı bırakmıştır. Machiavelli tüm bunlardan etkilenen en önemli isimlerdendir. Bu bağlamda Machiavelli, Rönesans'ın düşünce dünyasının kapsamlı bir etkisi ile düşüncelerini siyasi birliği paramparça olan memleketi İtalya'ya birlik sağlamak, politik olarak güçlendirmek amacıyla oluşturmuştur. O dönem İtalya'da ekonomik gelişmeler ve siyasal bölünmüşlük içinde kent devletleri yanı sıra, öteki siyasal birimler olarak feodal beylikler ve Papalık Devleti vardı. Papalık, kökü kolayca sökülemeyecek güçlü bir feodal kalıntıdır. Machiavelli'ye göre Papalık, tek başına İtalyan birliğini kuracak kadar güçlü olmadığı halde İtalyan birliğini kurmaya kalkacak bir gücü önleyecek kadar güçlü olduğu için İtalya, siyasal birliğine kavuşamamıştır. Machiavelli'nin siyasal düşüncelerine etki eden faktörler kısaca bunlardır. Machiavelli din ile devlet ilişkilerini ters yüz eder. Siyasal düşünce tarihinin en tartışmalı isimlerindendir, kopuş düşünürüdür. Kopuşu kendisi başlatmıştır. İlk kez, siyaset ve ahlak alanlarını birbirinden ayırarak, siyasete özerklik kazandırmıştır. Machiavelli'nin ahlaki ilkelerle siyasetin ilkelerini birbirinden ayrıştırması, modern devlete kapıyı aralamıştır. Ahlakın siyasi olan için ancak araçsal bir destek olacağını savunmaktadır. Machiavelli düşüncesinde, yönetici olacak kişinin ahlaki ya da dini kaidelere bağlı olması gerekmez. Düşünürün ahlak anlayışı siyaseti din ve doğaüstü varlıkların yasa koyma ve bu yasaları uygulama noktasındaki egemenliklerinden uzaklaştırarak, iktidarın hükmetme merkezini gökyüzünden yeryüzüne indirmiştir. Machiavelli'nin dini egemenler ve kurumların siyasete ve siyasal olanlara yönelik baskılarını göz önünde bulundurarak Onun düşünceleri etrafında siyasetin nasıl gelenekselden kopup dünyevileştiğinin göz önüne serilmesi hedeflenmiştir. Çalışmada Machiavelli'nin seküler bağlamda klasik siyaset felsefesinden nasıl kopuş gerçekleştirdiği, siyasal yönetim ve inanç arasında nasıl bir ilişki tasarladığı, kendisi ile birlikte başlattığı ve kendisinden sonra gelen bu geleneği ve filozofları nasıl etkilediği inanç, sekülerizm ve siyasi yönetim bağlamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The politics that have existed since the time people have existed, whose shape changes as time goes on, affect not only a small part of our lives, but the whole of it. Some policy theories that have been put forward throughout history have caused great reactions. One of them is Machiavelli's thoughts. With the Renaissance, the orientation from god to natural in art, science, philosophy has disabled the godly forces. Machiavelli is one of the most important names affected by all this. In this context, Machiavelli created his thoughts with the comprehensive influence of the Renaissance's thought world in order to provide unity to his hometown of Italy, whose political unity was shattered, and to strengthen it politically. At that time, Italy had feudal principality and papal state as other political units, as well as urban states in economic developments and political division. The papacy is a powerful feudal relic that cannot be easily removed. According to Machiavelli, Italy has not achieved its political unity because the Papacy is not strong enough to establish Italian unity alone, but strong enough to prevent a power that would try to establish Italian unity. These are the factors that influence Machiavelli's political thoughts. Machiavelli reverses state relations with religion. He is one of the most controversial figures in the history of political thought, a thinker of rupture. He started the break himself. For the first time, it has separated the fields of politics and morality, ingring autonomy in politics. Machiavelli's separation between moral principles and the principles of politics opened the door to the modern state. He states that morality will only be a tooly support for the political. In machiavelli's opinion, the person who will be the ruler does not have to be bound by moral or religious bases. The thinker's sense of morality has driven politics away from the domination of religion and supernatural beings at the point of legising and implementing these laws, bringing the center of power's domination down from the sky to the earth. Considering Machiavelli's oppression of politics and political events by religious rulers and institutions, it is aimed to show how politics has become more traditional and worldly around his thoughts. In the study, how Machiavelli carried out a break from classical political philosophy in a secular context, how he designed a relationship between political management and faith, and how he started this tradition with him and influenced philosophers after him was discussed in the context of faith, secularism and political governance.