Avrupa'da ihtilaller dönemi (1789-1848) ve mutlak monarşinin çöküşü
The era of revolutions (1789-1848) and the fall of the absolute monarchy in Europe
- Tez No: 658168
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Teorik ile pratiğin buluştuğu ve böylece değişimin başladığı 19. yüzyıl Avrupası, pek çok açıdan devrim niteliği taşımaktadır. Mevcut düzene karşı yapılmış olan ciddi eleştiriler ve yeni bir düzen tahayyülü, ancak toplumsal bir katılım ile gerçekleşme zemini bulmuştur.1789 Fransası'nda mahallî bir direniş olarak başlayan bu süreç, çağdaş diğer devletleri tehdit eder boyutlara ulaşması ile 1848 yılına değin sürecektir. Zira bu süreç eski düzenin, yeni düzene karşı göstermiş olduğu sert mukavemetin yanı sıra, Fransa'nın iç dinamikleri ve toplumsal bilincin yaşamış olduğu eski ile yeni arasındaki dilemma sebebiyle de oldukça uzamıştır. Özellikle Napolyon Bonapart dönemi, mevcut dönüşümün meydana getirmiş olduğu buhran ile beraber, coğrafyanın önde gelen devletleri arasındaki hegemonya mücadelesini savaş meydanlarına taşıyacaktır. Zamanla tüm Avrupa'ya yayılacak olan bu kanlı buhran sonrası ihtilal karşıtı bloğun aldığı önlemler, değişime engel olamamıştır. Zira 1830-1848 arası dönem, 1789'da patlak veren ihtilalin başarıyla sonuçlandığı bir evre mahiyetindedir. Fransız İhtilali; fikirsel açıdan çok güçlü bir alt yapıya sahip, farklı ideolojik yaklaşımların yol gösterdiği, ulus kimliğinin ön plana çıktığı ve başka bir deyişle“ulus-devlet”anlayışının imparatorluk algısına karşı kazanmış olduğu mutlak bir zaferdir. Modern dünya toplumlarına has birçok temel motivasyonun belirdiği bu dönem, devrimler tarihinin en önemli safhalarından biri olmuştur.
Özet (Çeviri)
19th century Europa that theory and practice meet and thus where changes began, is revolutionary in many ways. Serious criticism against the existing order and the imagination of a new order have reached the groun of realization only with a social participation. This precess, which started as a local resistance in France in 1789, will continue until 1848 when it reaches the dimensions that threaten other modern states. Also, this preocess has extended due to the harsh strength of the old order against the new order, the internal Dynamics of France and the dilemma between the old and the new social consciousness. In particular, the Napolen Bonaparte period will carry the crises caused by the current transformation. The measures taken by this anti-revolutionary block after this bloody crises, would spread all over Europa, could not prevent the systemic changes. Because the period between 1830-1848 will be a phase in which the conflict that broke out in 1789 ended successfully. French Revolution is an absolute victory that has a very strong backround in terms of ideas guided by different ideological approaches, where the identity of the nation emerges. In other words the perception of the“nation-state”has gained ground against that of empire. This period, in which many basic motivations emerging from modern World societies appreared, is one of the most important stages in the history of revolutions.