Mechanistic studies on Aza-Nazarov reactions and development of template-directed photochemical [2+2] cycloaddition reactions
Aza-Nazarov reaksiyonu mekanistik çalışmaları ve kalıp molekülü aracılığı ile fotokimyasal [2+2] siklokatılma reaksiyonlarının geliştirilmesi
  1. Tez No: 658174
  2. Yazar: BİLGE BANU YAĞCI
  3. Danışmanlar: DR. YUNUS EMRE TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Nazarov tepkimelerinin bir türevi olan aza-Nazarov tepkimeleri, nitrojen içeren beş halkalı yapıların sentezinde kullanılmaları sebebiyle ender çalışılan önemli tepkimelerdir. Literatürde ilk defa katalitik ve ılıman koşullar altında, yüksek verimle çalışan 3,4-dihidroizokinolin ve α,β-doymamış açil klorür bileşikleri ile aza-Nazarov tepkimesi geliştirilmiş fakat bu tepkime için önerilen mekanizmanın inceleme ve geliştirme çalışmaları yapılmamıştır. Mekanizmanın tamamen anlaşılır hale gelmesi, bu reaksiyonun ileri sentez yöntemlerinin geliştirilmesi ve ürünlerinin çeşitlendirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasının ilk kısmında aza-Nazarov tepkimesine ait mekanizma basamaklarının incelenmesi için yapılan kontrol deneylerinde sırasıyla; tepkime yan ürününün tespiti, akiral anyon bağlanma katalizörlerinin tepkime üzerindeki verimlilikleri, açil klorür bileşiğinin minör-majör izomerlerinin birbirinden bağımsız tepkime basamaklarının incelenmesi, tiyofen bazlı subsrat kullanımı ve farklı bir yaklaşım ile β-silikon kararlılık etkisinin mekanizma üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu tez çalışmasının ikinci kısmında, 1,8-diolnaftalin kalıp molekülü aracılığıyla gerçekleştirilen yeni bir fotokimyasal [2+2] siklokatılma tepkimesi regio- ve stereo-kontrolü başarmak üzere geliştirilmiştir. Bu yöntemle, trans-sinnamik asit türevleri kullanılarak simetrik siklobütan ürünlerinin yanı sıra ilk defa simetrik olmayan siklobütan ürünü sentezlenmiştir. Bu tepkimenin katı halde, çözücü olmadan gerçekleştirilmesi, yan ürün elde edilmemesi ve tepkime sonunda kalıp molekülünün geri kazanımı yeşil kimya alanındaki gelişmelere büyük katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a sub-class of Nazarov reactions, the aza-Nazarov reactions, which have remarkable importance due to their use in the synthesis of five-ring nitrogen containing structures, are rarely studied. For the first time in the literature, the aza-Nazarov reaction was developed with 3,4-dihydroisoquinoline and α, β-unsaturated acyl chloride compounds operating under catalytic and moderate conditions with high efficiency, but the investigation and development studies of the proposed mechanism for this reaction were not conducted. The complete understanding of the mechanism has great importance for the development of advanced synthesis methods of this reaction and the diversification of its products. In the first part of this thesis, control experiments were conducted to examine the steps of this particular aza-Nazarov reaction mechanism; identification of the side-product, effectiveness of the achiral anion binding catalysts on this reaction, independent aza-Nazarov reactions of the minor and major isomers of the acyl chloride compounds, use of thiophene-based substrate and β-silicon stabilization effect on the mechanism with a different approach were investigated. In the second part of this thesis, a new photochemical [2 + 2] cycloaddition reaction was developed to achieve regio- and stereo-control by utilizing the 1,8-diolnaphthalene as a template molecule. With this method, unsymmetrical cyclobutane products were synthesized for the first time as well as symmetrical cyclobutane products using trans-cinnamic acid derivatives. The fact that this reaction is carried out in solid state without using solvent and no side-product formation is observed and the recovery of the template molecule accomplished at the end of this reaction greatly contributes to developments in green chemistry.