Mediating role of emotion regulation in age and life satisfaction/affect relations: Socioemotional selectivity theory perspective
Yaş ve yaşam doyumu/duygu arasındaki ilişkilerde duygu düzenlemesinin aracı rolü: Sosyo-duygusal seçicilik teorisi perspektifi
  1. Tez No: 658185
  2. Yazar: GİZEM UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM BOZO ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu doktora tezinin temel amacı, Sosyo-Duygusal Seçicilik Teorisi çerçevesinde duygu düzenlemesi ve öznel iyi oluş halindeki yaşa bağlı farklılıkları incelemektir. Ayrıca, bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin, yaş ile duygu durumu ve yaşam doyumu arasındaki ilişkilerdeki aracı rolünün anlaşılması amaçlanmıştır. Çalışmanın verileri 25 ve 40 yaşları arasındaki 153 genç yetişkin ve 65 ve 80 yaşları arasındaki 151 yaşlı yetişkinden toplanmıştır. Çalışmanın sonuçları yaşlı katılımcıların genç katılımcılara göre daha düşük negatif duygu durumuna ve daha yüksek yaşam doyumuna sahip olduğunu göstermiştir. Yaşlı katılımcılar ayrıca genç katılımcılara göre kendini suçlama alt ölçeğinde daha düşük ve pozitif yeniden odaklanma alt ölçeğinde daha yüksek puanlara sahiptirler. Çoklu aracı değişken analizleri sadece bilişsel duygu düzenleme stratejisi olan pozitif yeniden odaklanmanın yaş grubu ve negatif duygu durumu arasındaki ilişkiye aracılık ettiğini ortaya çıkarmıştır. Yaşlı katılımcılar daha yüksek pozitif yeniden odaklanma puanına sahiptir ve bu da sonrasında daha düşük negatif duygu durumu ile ilişkilidir. Ayrıca, yüksek felaketleştirme negatif duygu durumu ile pozitif yönde ve plana yeniden odaklanma pozitif duygu durumu ile negatif yönde ilişkilidir. Sonuçlar alanyazın ışığında tartışılmıştır ve çalışmanın güçlü yönleri ve sınırlılıkları, klinik uygulama alanları, gelecekteki araştırmalar için öneriler ve çalışma ile ilgili kişisel deneyimler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the present dissertation was to investigate age-related differences in emotion regulation and subjective well-being by using Socioemotional Selectivity Theory as a theoretical framework. Moreover, the mediating role of cognitive emotion regulation strategies in the relation of age with affect and life satisfaction was aimed to be understood. Data were collected from 153 younger adults aged between 25 and 40 and 151 older adults aged between 65 and 80. The results of the study demonstrated that older participants had lower negative affect and higher life satisfaction than younger ones. Older participants had also lower scores on self-blame subscale and higher scores on positive refocusing subscale than younger participants. The findings of multiple mediation analyses revealed that of the cognitive emotion regulation strategies only positive refocusing mediated the relation between age groups and negative affect. Older participants had higher positive refocusing scores which was subsequently associated with lower negative affect. Furthermore, catastrophizing was positively associated with negative affect and refocus on planning was positively associated with positive affect. Results were discussed in the light of the literature and the strengths and limitations of the present study, clinical implications, directions for future studies and personal experiences related to this study were also presented.