Çiftlerin çocukluk çağı travmalarının duygu düzenleme güçlüğü düzeylerine ve ilişki doyumuna etkisi
Examining the mediating role of forgiveness in the relationship between childhood traumas and posttraumatic growth
  1. Tez No: 930666
  2. Yazar: FATMA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE HARMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada çiftlerin çocukluk çağı travmalarının duygu düzenleme güçlüğü düzeylerine ve ilişki doyumlarına etkisinin incelenmesi ile çalışma kapsamında katılımcılardan alınan demografik özelliklerinde (cinsiyet, yaş, ekonomik durum, yaşamının büyük çoğunluğunun geçirildiği yer, eğitim durumu) bu etkideki rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örnekleminde Türkiye'de yaşayan 18-65 yaş aralığında olan 151 kadın ve 151 erkek (151 çift) yer almıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form (DDGÖ-16) ve İlişki Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın istatiksel analizinde t testi ve tek yönlü ANOVA, Pearson korelasyon ve yol analizleri SPPS 25 ve AMOS 25 programları aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar cinsiyet, yaş grubu ve eğitim düzeyi açısından yapılan analizlerde ilişki doyumu, duygu düzenleme güçlüğü ve çocukluk çağı travmalarının ortalamaları arasında anlamlı farklılıklar olup olmadığını ortaya koymuştur (p > .05). Ancak, evlilik süresine göre ilişki doyumunda anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır (F(3, 297) = 3.297, p < .05), özellikle 0-5 yıl evli olan katılımcıların doyumlarının 6-10 yıl evli olanlardan daha yüksek olduğu bulunmuştur. Sosyo-ekonomik düzeyde ise ANOVA analizi, ilişki doyumu ve duygu düzenleme güçlüğü ortalamalarında anlamlı farklılıklar göstermiştir (p < .05). Psikolojik tedavi alan katılımcıların ilişki doyumu ortalamaları daha düşükken, duygu düzenleme güçlüğü ve çocukluk çağı travmaları ortalamaları daha yüksek bulunmuştur (p < .001). Yapısal eşitlik modeli analizi sonucunda ise, çocukluk çağı travmaları ile ilişki doyumu arasında negatif, duygu düzenleme güçlüğüyle ise pozitif ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of couples' childhood traumas on their levels of emotion dysregulation difficulties and relationship satisfaction, and to examine the role of demographic characteristics (gender, age, economic status, place where the majority of life is spent, educational status) in this effect. The sample of the study included 151 women and 151 men (151 couples) between the ages of 18-65 living in Turkey. Sociodemographic Information Form, Childhood Traumas Scale, Difficulty in Emotion Regulation Scale-Short Form (DDGÖ--16) and Relationship Satisfaction Scale were used as data collection tools. In the statistical analysis of the study, t-test and one-way ANOVA, Pearson correlation and path analysis were performed through SPPS 25 and AMOS 25 programs. The results revealed that there were no significant differences between the averages of relationship satisfaction, emotion regulation difficulties and childhood traumas in the analyses conducted in terms of gender, age group and educational level (p > .05). However, there were significant differences in relationship satisfaction according to the duration of marriage (F(3, 297) = 3.297, p < .05), especially the participants who were married for 0-5 years had higher satisfaction than those who were married for 6-10 years. On the socio-economic level, ANOVA analysis showed significant differences in relationship satisfaction and emotion regulation difficulties (p < .05). Participants who received psychological treatment had lower mean levels of relationship satisfaction and higher mean levels of emotion regulation difficulties and childhood traumas (p < .001). As a result of the structural equation model analysis, negative relationships were found between childhood traumas and relationship satisfaction, and positive relationships were found with emotion regulation difficulties.