Kemik kanserinde sfingolipid yolağındaki seramidaz hedefli moleküler değişikliklerin araştırılması
Investigation of ceramidasis targeted molecular changes in the sfingolipide pathway in bone cancer
- Tez No: 658186
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE MEHTAP KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Günümüz'de pek çok hastalıkla beraber kemik tümörü'de genç ve çocukluk dönemlerinde, zorluklar yaşatan kanser türündendir. Kemik kanseri vücuttaki herhangi bir kemikte başlayabilir fakat en çok pelvis, kol ve bacaklardaki uzun kemiklerde görülür. Ülkemizde yılda 200'den fazla kemik tümörü (osteosarkom) vakası görülmektedir. Kemik tümörü yeni ajanlar'la (kemoterapi ile) üstesinden gelinmek istenen hastalıklardandır. NOE (N-oleoylethanolamine) birçok kanser tedavisinde kullanılan çok güçlü asit seramidaz (AC) inhibitörüdür. Seramidaz'lar kanser hücrelerinin proliferasyonunu ve büyümesini etkilemektedirler. Asit seramidaz aktivitesinin inhibisyonu antitümör ajanlar ve radyasyon etkilerine karşı tümör hücrelerini duyarlı hale getirmektedir. Asit seramidazın baskılanmasıyla hücrede seramid birikimi apoptoz mekanizmasının daha sağlıklı çalıştığını göstermektedir. Bu çalışmada kemik kanserinin tedavisi için NOE (N-oleoylethanolamine)'nin potansiyel sitotoksik, proapopotik, antiproliferatif etkileri ve sebep olabileceği morfolojik ve ince yapısal değişiklikler insan kemik kanseri, Osteosarkoma hücre hattı (Saos-2) üzerinde araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, along with many diseases, bone tumor is a type of cancer that causes difficulties in young and childhood periods. Bone cancer can start in any bone in the body, but is most common in the long bones in the pelvis, arms and legs. More than 200 cases of bone tumor (osteosarcoma) are seen annually in our country. Bone tumor is one of the diseases that are desired to be overcome with new agents (chemotherapy). NOE (N-oleoylethanolamine) is a very strong acid ceramidase (AC) inhibitor used in many cancer treatments. Ceramidases affect the proliferation and growth of cancer cells. Inhibition of acid ceramidase activity sensitizes tumor cells to antitumor agents and radiation effects. With the suppression of acid ceramidase, ceramide accumulation in the cell shows that the apoptosis mechanism works healthier. In this study, the potential cytotoxic, proapopotic, antiproliferative effects of NOE (N-oleoylethanolamine) for the treatment of bone cancer and the morphological and subtle structural changes it may cause were investigated on human bone cancer, osteosarcoma cell line (Saos-2).