Levrek (Dicentrarchus labrax; L., 1758) balığı yemlerinde ham protein kaynağı olarak kullanılan balık ununa alternatif olan soya ununun kullanımı üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 65823
  2. Yazar: ÖZGÜR ALTAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ YILDIRIM KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET LEVREK (Dicenirarckus labrax, L.,1758) BALI?I YEMLERİNDE HAM PROTEIN KAYNA?I OLARAK KULLANILAN BALIK UNUNA ALTERNATİF OLAN SOYA UNUNUN KULLANIMI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA ALTAN, Özgür Yüksek Lisans Tezi, Su Ürünleri Yetiştiricilik Anabilim Dalı Tez Yöneticisi; Yrd. Doç. Dr. Ali Y. KORKUT Şubat 1997, 59 Sayfa Bu çalışmada, su ürünleri yetiştiriciliği açısından son derece önemli ve ekonomik bir deniz balığı türü olan levrek (Dicentrarchus labrax) balığı yemlerinde kam protein kaynağı olarak balık mm yerine soya onunun kullanılıp kullanılamayacağı, kullanılabildiği taktirde oranlarının neler olabileceği araştırılmaya çalışılmıştır. Temmuz 1996 - Aralık 1996 aylan arasında sürdürülen çalışmada, biri ticari balık yemi formülasyonuna yakın olmak üzere, dört deneme yemi hazırlanmıştır. Söz konusu yemlerin içeriğinde sırası ile maksimum %20, 35, 50 ve 70 oranlarındaki soya ununa karşılık maksimum %50, 35, 20 ve 0 oranlarında balık unu kullanılmıştır. Toplam 142 gün süren besleme denemesi sonucunda, içeriğinde %50 soya unu ve %20 balık unu bulunan yem grubu ile beslenen levrek balıklarının büyüme ve gelişme verileri açısından diğer yemlerle beslenen balıklardan daha üstün durumda olduğu belirlenmiştir. %70 oranında soya ununakarşılık içerisinde balık unu bulunmayan yem. grubu ile beslenen balıklarda ise en düşük veriler kaydedilmiştir. Sonuç olarak; levrek balığı yemlerinde %50 oranına kadar soya ununun, balık unu ile birlikte kullanıldığında, büyüme ve gelişmeye olumlu yönde etki eden bir yem hammaddesi olduğu, bunun yanısıra balık unundan daha ekonomik olan fiyatı ile yem maliyetlerinin azalmasına olumlu yönde katkı sağlayacağı ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INVESTIGATION ON THE USING SOYBEAN MEAL WHICH IS REPLACEMENT OF FISH MEAL, AS A SOURCE OF ALTERNATIVE CRUDE PROTEIN IN THE DIETS OF SEA BASS ALTAN, Özgür Msc in. Fisheries Departmant Supervisor Ass. Prof. Dr. Ali Y. KORKUT February, 1997; 69 pages In this investigation, soybean meal as a alternative crude protein source, was replacement fish meal in the diets of sea bass which is very important and economical species for aquaculture. If it's used what their values would be investigated. That study has been done between July 1996 and December 1996. Four experimental diets which have included maximum 20, 35, 50, 70% soybean meal; 50, 35, 20, 0% fish meal together, have been manufactured. At the end of the study, 142 days along, the sea bass have fed with the diet includes 50% soybean meal and 20% fish meal has been showed better results than the others. As a result; soybean meal effects growth of sea bass positively when it's used 50% and 20% fish meal together. Besides; soybean meal as a feedstuff is more economical than fish meal and it reduces feed costs.