Üniversite öğrencilerinin anormal vajinal akıntı durumları ve genital hijyen davranışlarının belirlenmesi
Determination of anormal vaginal discharge and genital hygiene behaviors of university students
  1. Tez No: 658239
  2. Yazar: BÜŞRA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR KIZILIRMAK, PROF. DR. SEMRA KOCAÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin anormal vajinal akıntı durumları ve genital hijyen davranışlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmanın evrenini Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Merkez ve Derbent yerleşkesinde örgün eğitim gören lisans ve önlisans öğrencileri, örneklemini ise fakülte ve meslek yüksekokullarından büyüklüğe orantılı örnekleme yöntemi ile belirlenen 799 öğrenci oluşturmuştur. Çalışmada veriler,“Birey Tanıtım Formu”ve“Genital Hijyen Davranışları Ölçeği”kullanarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri ve bağımsız nitel verilerin karşılaştırmasında ki kare t testi, iki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında t-testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p0.05). Sonuç olarak: Üniversite kız öğrencilerinin büyük bir kısmında anormal vajinal akıntı olmasına rağmen genital hijyen davranışları ölçeği puanı arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0.05). Öğrencilerin anormal vajinal akıntıya neden olan etkenler konusunda bilgilendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to identify abnormal vaginal discharge conditions and genital hygiene behaviors of university students. This study consisted of undergraduate and associate students who received formal education in the Center and Derbent campus of the University of Niğde Ömer Halisdemir, and 799 students whose sample was determined by the method of sampling proportional to the size from faculties and professional colleges. Data in the study were collected using the“Individual Information Form”and the“Genital Hygiene Behavior Scale”. Descriptive statistical methods and chi square t test in comparison of independent qualitative data were used in the evaluation of data, and t-test was used in the comparison of quantitative continuous data between two independent groups. The significance level was taken as p0.05). As a result: although most university female students had abnormal vaginal discharge, no significant association was found between the score of the genital hygiene behavior scale (p>0.05). It is recommended that students be informed about the factors that cause abnormal vaginal discharge.