Akustik dalga denklemlerinin sonlu farklar metodu kullanılarak nümerik çözümleri
Numerical solutions of acoustic wave equations using the finite differences method
- Tez No: 658256
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Matematik, Geophysics Engineering, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmanın amacı, 2-boyutlu Kartezyen koordinatlardaki akustik dalga denklemlerinin çözümlerini bulmak için Fortran ve MathCAD programları kullanılarak akustik dalga denklemlerinin çözümlerini tekli, ikili ve çoklu ortamlarda sonlu farklar metoduyla incelemektir. Çalışmada öncelikle ortogonal koordinatlardaki dalga denklemlerinden yola çıkarak 2-boyutlu Kartezyen Koordinatlarda hareket denklemine ulaşıldı. Ortamda olan dalga yayılımını anlamlı bir şekilde gösterebilmek için hareket denklemi, akustik dalga denklemlerine indirgenmiştir. Bu dalga denklemleri sonlu farklar metodu ile çözülmüştür. Sonrasında, çeşitli ortamlar için 2-boyutlu akustik dalga modellemesi yapılmıştır. Akustik dalga modellemesinde, Fortran ve MathCAD programları tercih edilerek yeni sismogram grafikleri elde edilmiştir. Bulunan grafiklerden yola çıkarak, farklı ortamlarda dalga yayılım ve yansımalarına bakılmış bu konular incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the solutions of acoustic wave equations using finite difference method in single, binary and multiple environments by using Fortran and MathCAD programs to find solutions of acoustic wave equations in 2-dimensional Cartesian coordinates. In this study, the equation of motion in 2-dimensional Cartesian Coordinates was reached by firstly starting from wave equations in orthogonal coordinates. In order to show the wave propagation in the medium, the equation of motion is reduced to acoustic wave equations. These wave equations are solved by finite difference method. Then, 2-dimensional acoustic wave modeling was performed for various environments. Fortran and MathCAD programs were preferred for acoustic wave modeling and new seismogram graphs were obtained. Wave propagation and reflections in different environments have been examined on the basis of these graphs.