Kilis ilinde 6-12 aylık bebeği olan annelerin anne sütü ve tamamlayıcı beslenme bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of breast milk and complementary nutrition knowledge levels of mothers with 6-12 month infants in kilis province
- Tez No: 658262
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Özet: Bu çalışma, yaşları 6-12 ay olan bebeklerin annelerinin anne sütü ve tamamlayıcı beslenme bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma Kasım 2019-Şubat 2020 tarihleri arasında, Kilis il merkezindeki Aile Sağlık Merkezlerine(ASM) gönüllü başvuran, 93'ü erkek 93'ü kız bebeklere sahip 186 anne ile yürütülmüştür. Bebekler ve annelere ilişkin bilgi bir anket formu ile elde edilmiş ve bebeklerin vücut ağırlığı ve boy uzunlukları ASM hemşireleri tarafından ölçülmüştür. İstatiksel analizlerde SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract: The aim of this study was to evaluate the knowledge level of mothers with 6-12 month infants on feding breast milk and complemetary nutrition. The study was conducted between November 2019-February 2020 in Family Healthcare Centers(FHC) in Kilis province. 186 mothers with(93 boys, 93 girls) carried out the study. Information about children and mothers were collected via questionnaire form and the body weights and lengths of the infants were measured by the nurses at the FHCs. SPSS 24.0 package program was used for statistical analysis.