Türkiye'de peyzaj mimarlığında eğitim sorunları
- Tez No: 65828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Peyzaj Mimarlığı, Education and Training, Landscape Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
IV ÖZ“Türkiye'de Peyzaj Mimarlığında Eğitim Sorunları”Günümüzde teknoloji-kent-doğa-insan ilişkisi hızla bozulmakta, çıplak-düzensiz-çirkin kent oluşumları giderek doğa katliamına dönüşmekte, bu olgu da insanlarda adeta bir“kent fobisi”yaratmaktadır. Peyzaj Mimarlığının temel işlevi; kentlerle doğa ve insanı barıştırmak; estetikle doğayı ve teknolojiyi harmanlamaktır. Peyzaj Mimarisi, eğitiminde karşılaştığı kendi problemlerini hızla aşarak bu önemli işlevini yerine getirmelidir. Bu araştırmada, Dünyada ve Türkiye'deki Peyzaj Mimarlığı Eğitim Programları incelenerek ortak sorunlar araştırılmış ve bu sorunların çözümüne yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“The Problems of the Education of Landscape Architecture in Turkey”Nowadays, the relation of technology-city-nature and man is rapidly spoiling and the naked, untidy and ugly city formations are gradually resulting in to the environmental destruction in this way; this fact nearly creates“City Fobia”into the human. The basic function of Landscape Architecture are making peace with nature and human, and gathering to combination of nature- technology and esthetics. So it should do its important function exceeding its problems which emerge in its own education. Presented, common problems were researched examining to the L. A. Education Programs in Turkey and into the world and some suggestions turned towards solving these problems were considered clearly.