Gıda firmalarının finansal analizi: BİST uygulaması
Financial analysis of food companies: BIST application
- Tez No: 658270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ULUYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Firmaların performans sonuçları firmanın kendileri, kamu kuruluşları, firmaya yatırım yapan mevcut yatırımcılar ve yatırım yapmayı düşünen potansiyel yatırımcılar için büyük bir önem arz etmektedir. Çeşitli yöntemlerle yapılan analizlerle firmaların yıldan yıla nasıl bir performans sergilediklerini görülebilmektedir. Bu performans sonuçları firmaların gelecekteki durumları hakkında ipuçları vermektedir. Rasyo analizi de firmaların finansal durum tablosu ile kar-zarar tablosu kalemlerini karşılıklı oranlayarak firmaların performansları hakkında bir takım sonuçlar elde edilebilmesi amacıyla sıklıkla tercih edilen tekniklerden biridir. Bu çalışmada Borsa İstanbul'da gıda endeksinde faaliyet gösteren firmalardan seçilen 9 gıda firmasının 2015-2019 yılları arası mali tablo değerlerinden yararlanılarak Rasyo Analizi Tekniği formülleri ile firmaların finansal performansları analiz edilmiştir. Ayrıca firmaların 2015-2019 yıllarını kapsayan bilanço ve gelir tablosu verileri aracılığı ile bu tablolarda yer alan birbiri ile ilişkili kalemlerin yıllar itibari ile göstermiş oldukları eğilimleri inceleyebilmek amacıyla Trend Analizi yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The performance results of the companies are of great importance for the company themselves, public institutions, existing investors who invest in the company and potential investors who are considering investing. According to the analysis results obtained as a result of various methods, it can be seen how the companies perform from year to year. These performance results allow giving clues about the future situations of the companies. Ratio analysis is one of the frequently preferred techniques in order to obtain some results about the performances of the companies by mutually proportioning the financial status table of the companies and the profit or loss statement items. In this study, the financial performances of the companies were analyzed using the Ratio Analysis Technique formulas by using the financial table values of 9 food companies selected from the companies operating in the food index in Borsa Istanbul between 2015-2019. In addition, the Trend Analysis method was used in order to examine the trends of the interrelated items in these tables over the years, by means of the companies' balance sheet and income statement data covering the years 2015-2019.