Dalış kazaları veri toplama sistemlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 658276
  2. Yazar: SEREN KIRMIZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN SAVAŞ TOKLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Ülkemizde dalış kazalarıyla ilgili verilerin sistematik bir biçimde toplanmaması nedeniyle şimdiye kadar gerçekleşen dalış kazalarını kapsayan bir araştırma yapılamamıştır. Bu nedenle bu çalışmada dalış kazalarıyla ilgili ülkemizde ve dünyada kullanılan veri toplama sistemleri incelenerek, ülkemizde gerçekleşen dalış kazalarında kullanılmak üzere güncel bir veri tabanına temel oluşturacak dalış kazası bildirim formu ve veri toplama sistemi oluşturulması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu tez çalışmasında ülkemizde ve dünyada kullanılan dalış kazaları veri toplama sistemleri incelenerek ülkemiz için standart, uygulanabilir, güncel bir veri tabanı için temel oluşturulmuştur. Çalışmada ülkemizde dalış ile ilgili faaliyet gösteren kurumlardan ilgililerle görüşülmüş, internet üzerinden yapılan araştırmalar ile National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), British Sub-Aqua Club (BSAC), Divers Alert Network (DAN), Professional Association Diving Instructor (PADI) , ABD İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Donanma Güvenlik Ofisi gibi kurumların dalış kazaları ile ilgili veri toplama sistemleri araştırılmış, bu kurumlar tarafından yayınlanan raporlar incelenmiştir. Bulgular: Ülkemizde aktif olarak kullanılan bir dalış kazası veri toplama sistemi bulunmadığı; NOAA, BSAC, DAN, PADI, ABD İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Donanma Güvenlik Ofisi'nin dalış kaza bildirim formlarının verileri incelendiğinde, ortak ve birbirinden ayrılan parametreler olduğu görülmüştür. Sonuçlar ve öneriler: Dalış kazaları ile ilgili verilerin toplanması kazaların değerlendirilmesine olanak tanıyacaktır. Dalış kazalarının değerlendirilmesi, ileride oluşacak aynı türden kazaların önlenmesine katkı sağlayacaktır. Anlamlı veri toplanması, pratik ve kullanımı kolay bir dalış kazası veri toplama sistemi ve dalışla ilgili kurum ve kuruluşların katkıları ile mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: A study covering diving accidents and fatalities that have occurred so far in our country has not yet been conducted due to the lack of systematic data collection on them. Therefore, in this study, we aimed to create a diving accident notification form and data collection system that will form the basis of an up to date database to be used in diving accidents, by reviewing the data collection systems on diving accidents used in our country and in the world. Material and methods: In this study, the diving accident data collection systems used in our country and in the world have been reviewed and the basis for a standard, applicable and up to date database has been established for our country. We interviewed people from the institutions operating in diving in our country, and with the research done on the internet; the National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), British Sub-Aqua Club (BSAC), Divers Alert Network (DAN), PADI, Department of Homeland Security U.S. Coast Guard and Naval Security Center's data collection systems on diving accidents were investigated, and the reports published by these institutions were examined. Results: There was not an active database used for diving accidents in our country, and there were common and different parameters collected in the diving accident reporting forms of the NOAA, BSAC, DAN, PADI, Department of Homeland Security U.S. Coast Guard and Naval Security Center. Conclusion and recommendations: Data collection on diving accidents will allow the diving accidents to be evaluated. The evaluation of diving accidents will contribute to the prevention of diving accidents in the future. Significant data collection can only be possible to use a user friendly database and contribution of the diving organizations or institutions.