Atmosfer kirleticilerin yapı malzemelerine korozif etkisi
  1. Tez No: 38705
  2. Yazar: İLYAS DEHRİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ERBİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
116 ÖZET Çevre kirlenmesi çok eskiden beri söz konusu olmakla birlikte, esas olarak endüstrinin gelişmesi, yaygınlaşması ve yaşam standartlarının yükselmesiyle bir sorun olarak ortaya çıkmıştır. Bu sorun insan sağlığını önemli ölçüde tehdit ederken, canlı ve cansız sistemlerde neden olduğu ekonomik kayıplar da çok büyüktür. Kirliliklerin neden olduğu ekonomik kayıpların başında metal korozyonu gelmektedir. Kirlilikler korozyonu hızlandırıcı rol oynamaktadırlar. Atmosfere açık yapıtlar için çeşitli nedenlerle yeterince korozif olan atmosfer, kirleticilerin etkisiyle daha da korozif hale gelmektedir. Özellikle şehir ve endüstri atmosferinde yoğun olarak bulunan kükürtlü gazlar, azot oksitler, amonyak vb metal yüzeyinde yoğunlaşan nem filmi içinde çözünerek korozif elektrolit çözeltisi oluşturmakta, böylece yapı malzemelerinin korozyonu hızlanarak kullanım ömürleri kısalmaktadır. Atmosfere açık yapıtların inşaasında çoğunlukla kullanılan demir, bakır, galvanize saç ve alüminyumun atmosferik korozyonuna SO2 ve NH3 gazlarının korozif etkisi laboratuvar koşullarında analitik, elektrokimyasal ve yüzey incelemesi yöntemleriyle araştırılırken klorür etkisi yalnızca akım-potansiyel eğrilerinin elde edilmesi yöntemiyle araştırılmıştır. Ayrıca demirin korozyonu endüstri ve kır atmosferinde alan testleriyle de incelenerek karşılaştırmalar yapılmıştır. SO2 gazının çalışılan metallerden demir ve çinkonun atmosferik korozyonunda etkili olurken, bakır ve alüminyumun atmosferik korozyonunda etkili olmadığı saptanmıştır. SO2 nin demir üzerine etkisi sonucu yüzeyde oluşan korozyon ürünleri içinde, oluşum serbest entalpilerine göre en fazla Fe(HSC>3)2 bileşiğinin oluşması beklenmektedir. SO2 demirin korozyonunda %80 bağıl nemden itibaren etkili olmuştur. %80 bağıl nemde korozyon hızı, yüzeyin ürünlerle kapanamaması nedeniyle zamanla artarken, %90 ve %100 bağıl nemlde korozyon hızının, yüzeyin kapanmasıyla birlikte zamanla azaldığı görülmektedir. SO2 nin çinko üzerine etkisi sonunda yüzeyde suda çözünür çinko sülfat bileşiklerinin oluştuğu termodinamik verilerden ve korozyon hızı- zaman değişiminden saptanmıştır. Termodinamik verilerin değerlendirilmesinden yüzeyde en fazla ZnSQ^JFbO oluştuğu belirlenmiş ve bunun literatür bilgilerince de doğrulandığı görülmüştür. Korozyon hızının bağıl nemin yükselmesiyle zamanla daha hızlı bir şekilde düşmesi korozyon ürünlerinin yüksek bağıl nemliliklerde daha çok oluşup yüzeyi kapatması şeklinde değerlendirilmiştir. NH3 gazı çalışılan metallerden bakır ve çinkonun atmosferik korozyonunda etkili olurken demir ve alüminyumun atmosferik korozyonunda etkili olamamaktadır. NH3 gazının bakırın korozyonunda etkili olmasının bağıl neme ve NH3 derişimine bağlı olduğu saptanmıştır. Yüzeyde oluşan korozyon ürünleri bakırın NH3 le yaptığı kompleks bileşiklerdir. Bu bileşikler suda çözünmektedir. Böylece yüzey açık kalarak korozyon zamanla devam etmektedir. Çinkonun atmosferik korozyonunda NH3 etkisinin bağıl neme fazla bağlı olmadığı saptanmıştır. NH3 etkisiyle oluşan korozyon hızı zamanla hızlı bir119 by time was very fast because of the coating of metal surface by corrosion products. In KOH solutions at pH=13.20, the zinc was passivated by ZnO formation at potentials more positive than the corrosion potential of zinc. According to the experimental results and the thermodynamic calculations, formation of [Zn(NH3)4(OH)2J on the zinc surface is assumed to be produced in the presence of NH3. This complex decreases the corrosion of zinc by time by forming a protective layer. The corrosive effect of chloride ions has been studied at pH=4.5 in 0.5 and 1.0 M NaCl solutions respectively by obtaining only anodic current-potential curves depending on the relative humidity. The results showed that chloride ion was effective on corrosion of all studied materials depending on the relative humidity. The chloride ion has been very corrosive for iron, aluminium and zinc whereas the metal surface of copper and 304 L stainless steel were passivated at about corrosion potentials. This passivation was not observed at potentials CO. 150 V for copper and 0.200 V for 304 L stainless steel) more positive than the corrosion potentials. According to these results, copper and 304 L stainless steel were resistant materials in the marine atmosphere containing chloride ions than the other studied materials
Özet (Çeviri)
118 SUMMARY Although environmental pollution was noticed long time ago, it seemed as a problem after the development and spreading of industrial establishments and the rise of living standard to the present state. While this problem is affecting the health of the modern society, it is also causing great economic losses in such as corrosion of metals. The atmosphere itself is rather corrosive to all metallic construction exposed it. It becomes even more corrosive when pollutants are present. The pollutant gases in the atmosphere, especially found in the industrial regions, (e.g. SO2, NH3, NOx), produce corrosive electrolyte on metal surface thus the usage life time of metals and metallic constructions are reduced. The effects of SO2 and NH3 on the atmospheric corrosion of studied metals, which are mainly used for atmospheric constructions, have been investigated by analytical, electrochemical and surface analysis methods under laboratory conditions whereas the effect of chloride ions on the metals and 304 L stainless steel have been investigated by only obtaining current-potential curves. In addition to these studies, the corrosion of iron has been studied by field tests in both industrial and rural atmosphere. The results of these two field tests are compared. It has been found that the SO2 gas was noncorrosive on copper and aluminium whereas it is corrosive on the iron and galvanized iron sheet. The free enthalpy of formation of Fe(HS03)2 indicates that it should be formed more than the other corrosion products on the iron surface. The SO2 was corrosive on iron at relative humidity greater than 80%. At 80% relative humidity, the corrosion rate is increased by time since the surface is uncovered by the corrosion products. On the other hand the corrosion rate is decreased by the time when the surface is coated by corrosion products in 90% and 100% relative humidity. The water soluble sulphates are produced by the effect of SO2 on the galvanized iron sheet. The products have been determined from the thermodynamic data and the corrosion rate-time curves. The thermodynamic calculations have showed that ZnSC>4.7H20 is the major product. This result is in aggrement with the reported studied. The decrease of corrosion rate by the time with increasing relative humidity can be explained by the coating of the metal surface by the corrosion product at higher relative humidity. It has been observed that the NH3 gas was noncorrosive on iron and aluminium while it was corrosive on copper and galvanized iron sheet. The corrosion effect of NH3 on copper depends on the relative humidity and NH3 concentration. The corrosion products formed on the surface were the copper complexes of NH3 which were soluble in water. The metal surface was therefore uncovered with corrosion products and the corrosion increased by the time. The results have showed that the effect of the NH3 on the atmospheric corrosion of zinc was not humidity-dependent. The decrease in corrosion rate in the presence of NH3119 by time was very fast because of the coating of metal surface by corrosion products. In KOH solutions at pH=13.20, the zinc was passivated by ZnO formation at potentials more positive than the corrosion potential of zinc. According to the experimental results and the thermodynamic calculations, formation of [Zn(NH3)4(OH)2J on the zinc surface is assumed to be produced in the presence of NH3. This complex decreases the corrosion of zinc by time by forming a protective layer. The corrosive effect of chloride ions has been studied at pH=4.5 in 0.5 and 1.0 M NaCl solutions respectively by obtaining only anodic current-potential curves depending on the relative humidity. The results showed that chloride ion was effective on corrosion of all studied materials depending on the relative humidity. The chloride ion has been very corrosive for iron, aluminium and zinc whereas the metal surface of copper and 304 L stainless steel were passivated at about corrosion potentials. This passivation was not observed at potentials CO. 150 V for copper and 0.200 V for 304 L stainless steel) more positive than the corrosion potentials. According to these results, copper and 304 L stainless steel were resistant materials in the marine atmosphere containing chloride ions than the other studied materials