Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi ameliyathanesinde karşılaşılan zor hava yolu vakalarının retrospektif incelenmesi
Retrospective study of difficult airway cases in Bursa Uludağ University Faculty of Medicine operation center
- Tez No: 658388
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BİLGİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELCAN AKESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Hava yolu kontrolünde oluşabilecek zorlukları önceden tahmin ederek, hava yolu açıklığının sağlanması, ventilasyonun uygun şekilde yönetimi anestezi ile ilişkili komplikasyonların önlenmesinde hayati önem taşır. Çalışmamızda Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Ameliyathanesi'nde Ağustos 2010-Temmuz 2020 dönemindeki zor hava yolu hastalarının kritik olay kayıtları retrospektif olarak incelenmiş, hastaların demografik özellikleri, preoperatif test sonuçları, hava yolu yönetiminde kullanılan gereç ve teknikler saptanmıştır. Demografik veriler ile kategorik veriler sıklık (n), yüzde (%) olarak verilmiştir. Kategorik verilerin ilişki analizi için ki kare, sayısal verilerin ilişki analizi için spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Genel olarak zor maske ventilasyonu oranı %46,3, tüm hastalarda hava yolu sağlama başarı oranı %98,7'dir. Hastaların %83,2'si sorunsuz ekstübe edilmiştir. Kayıtlarına eksiksiz ulaşılan 613 hasta, 18 yaş altı, 18 yaş ve üzeri olarak gruplandırılmıştır. Tüm yaş gruplarında erkek cinsiyet oranı yüksek (%63,1) bulunmuş, erişkin hastaların %61,1'inin vücut kitle indeksleri 18,5-29,9 aralığında saptanmıştır. Erişkinlerde baş boyun bölgesi maligniteleri, 18 yaş altındakilerde ise konjenital sendromlar zor havayolunun en sık saptanan patolojik nedenler, erişkinlerde anterior larenks (%31,1) ve kısa kaslı boyun (%29,7), 18 yaş altında ise küçük çene (%38,0) en sık saptanan anatomik özelliklerdir. Hastaların %69,8'inde Modifiye Mallampati sınıfı 3-4 iken, %64,8'inde tiromental mesafe ≥6 cm, %68,6'sında ağız açıklığı ≥3cm, %64,7'sinde üst dudak ısırma testi sınıf 1 saptanmıştır. Vücut kitle indeksi artmış hastalar ile erkek cinsiyet, Modifiye Mallampati sınıf 3-4, tiromental mesafe
Özet (Çeviri)
By anticipating the difficulties that may occur in airway control, securing airway and proper management of ventilation are important in preventing complications associated with anesthesia. In our study, data of patients with difficult airway, bedside test results, post-operative test results and techniques used in difficult airway management, between August 2010-July 2020 were evaluated retrospectively. Demographic and categorical data are shown as frequency (n) and percentage (%). Chi square test was used for correlation analysis of categorical data, Spearman correlation analysis was used for correlation analysis of numerical data. In all patients, the difficult mask ventilation rate is 46.3%, and the success rate of securing airway is 98.7%. 83.2% of the patients were extubated without any problem. 613 patients, whose records have been reached completely, were grouped as under 18 and 18 years old and over. Male gender ratio was found to be high (63.1%) in both groups, and body mass indexes of 61.1% of adult patients were found between 18.5-29.9. Head and neck malignancies in adults, congenital syndromes in under 18 years old are the most common pathological causes of difficult airway, anterior larynx (31.1%) and short muscular neck (29.7%) in adults, and small jaw (38%) in adults. 0) are the most common anatomical features. Modified Mallampati class 3-4 in 69.8% of patients, thyromental distance ≥6 cm in 64.8%, mouth opening ≥3 cm in 68.6%, upper lip bite test class 1 in 64.7% has been determined. A significant statistical relationship was found between patients with increased body mass index and male gender, Modified Mallampati class 3-4, thyromental distance