Endometrioma dışı benign over kisti nedeniyle yapılan laparoskopik kistektominin over rezervi üzerine etkisi
The effect of laparoscopic cystectomy performed for non-endometrioma benign ovarian cyst on ovarian reserve
  1. Tez No: 658389
  2. Yazar: NECİP DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
AMAÇ: Endometrioma nedenli kistektomi yapılan hastaların over rezervlerinin düştüğü bilinmektedir (1). Endometrioma dışı over kistlerinde yapılan kistektominin over rezervini olumsuz etkilediğine dair şüpheler oluşmakta, over rezervindeki bu düşüşü saptayan çalışma sıklığı da artmaktadır (2). Çalışmamızda endometrioma dışı benign over kisti nedenitle yapılan laparoskopik kistektominin over rezervini nasıl değiştirdiğini operasyon öncesi ve 3 ay sonrası serum antimüllerian hormon ve antral folikül sayısına bakarak over rezervini değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Haziran 2019, Temmuz 2020 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde benign nedenlerle laparoskopik kistektomi olan 41 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların over rezervleri operasyon öncesi ve operasyon sonrası 3. ayda serum antimüllerian hormon ve antral folikül sayılarına bakarak değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 41 hastanın yaş ortalamaları 30.4, vücut kitle indeksi ortalamaları 26.1 (kg/cm2)'dir. Operasyon öncesi hastaların toplam antral folikül sayısı ortalaması 13 ± 4 iken operasyon öncesi ortalama serum antimüllerian hormon değeri 2.7 ± 1.7 ng/ml idi. Patoloji sonuçlarına göre hastaların %53.7'si (n=22) kistadenom, %46.3'ü (n=19) dermoid kist ile uyumluydu. Operasyon sonrası 3.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVES: It is known that ovarian reserves of patients who undergo cystectomy due to endometrioma decrease. There are doubts that cystectomy performed in non-endometrioma ovarian cysts negatively affects the ovarian reserve, and the frequency of studies that detect this decrease in ovarian reserve is increasing. In this study, we aimed to evaluate the ovarian reserve by looking at how laparoscopic cystectomy performed for non-endometrioma benign ovarian cyst changes the ovarian reserve before and 3 months after the operation by looking at the serum antimullerian hormone and antral follicle count. MATERIAL and METHODS: Fourty-one patients who underwent laparoscopic cystectomy for benign reasons at Helath Sciences University Hamidiye Medical School, İstanbul Kanuni Sultan Suleyman Health Training and Research Medical Center between June 2019 and July 2020 were included in the study. Ovarian reserves of the patients were evaluated by looking at the serum antimullerian hormone (AMH) and antral follicle count (AFC) before the operation and at the 3rd month after the operation. FINDINGS: The average age of 41 patients included in the study was 30,4 years, and their mean BMI was 26,1 (kg/cm2). The mean total AFC of the patients before the operation was 13±4, while the mean preoperative AMH value was 2,7±1,7 ng/ml. According to the pathology results %53,7 (n=22) of the patients were compatible with cystadenoma, %46,3 (n=19) dermoid cyst.