Kronik omuz ağrısı olan hastalarda uygulanan transkutanöz pulsed radyofrekans tedavisinin etkinliği
The effectiveness of transcutaneous pulsed radiofrequency treatment in patients with chronic shoulder pain
  1. Tez No: 658399
  2. Yazar: CEREN GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERBÜLENT GÖKHAN BEYAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: En yaygın görülen kas-iskelet problemlerinden biri olan omuz ağrısı, tedavi edilmediğinde hareket kısıtlılığı ve günlük yaşamsal aktivitelerde fonksiyonel kayba yol açabilen bir durumdur. Tedavide kullanılan konservatif ve girişimsel pek çok yöntem mevcuttur. Son yıllarda literatürde yer almaya başlayan transkutanöz pulsed radyofrekans (TPRF) tedavisi ise non invaziv, kolay uygulanabilen ve komplikasyon olasılığı düşük bir yöntemdir. Çalışmamızda TPRF uygulamasının kronik omuz ağrısı tedavisinde etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. METOD: Etik kurul onayı alınması sonrasında, kronik omuz ağrısı nedeniyle TPRF tedavisi uygulanan hastalar belirlendi. Çalışmaya dahil edilen hastaların TPRF tedavisi sonrası 15.gün, 1.ay ve 3.aya ait ağrı şiddetini gösteren VAS skorları, omuz engellilik durumunu gösteren SPADI skorlaması değerleri ve goniometri ile ölçülen eklem hareket açıklığı dereceleri kaydedildi. Tedavi öncesi ve sonrası değerler karşılaştırıldı. BULGULAR: Bu çalışmada kriterlere uyan 49 adet hastanın verileri incelendi.
Özet (Çeviri)
AIM: Shoulder pain, one of the most common musculoskeletal problems, is a condition that can lead to limitation of movement and functional loss in daily living activities if it is not treated properly. There are many conservative and interventional methods used in treatment. Transcutaneous pulsed radiofrequency (TPRF) therapy, which has started to be included in the literature in recent years, is a non-invasive method that can be applied easily and has a low possibility of complications. In our study, we aimed to evaluate the effectiveness of TPRF application in the treatment of chronic shoulder pain. METHOD: After the approval of the ethics committee, patients who were treated with TPRF for chronic shoulder pain were determined. VAS scores which shows pain severity, SPADI scores which indicates shoulder disability status, and degrees of range of motion measured by goniometry were recorded after TPRF treatment in the patients included in the study. Pre and post treatment values were compared. RESULTS: In this study, the data of 49 patients who met the criteria were examined.