CBCT veya üç boyutlu laboratuvar tarayıcısından yararlanılarak CAD/CAM ile üretilen üç üyeli posterior zirkonyum restorasyon altyapılarının dikey marjinal uyumları bakımından karşılaştırılması
Vertical marginal discrepancy comparison of CBCT- and3-dimensional laboratory-fabricated CAD/CAM three unitzirconia posterior restoration frameworks
  1. Tez No: 658415
  2. Yazar: HÜSEYİN BERKAY BELGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDİZ KALE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı; CBCT (Cone beam computerized tomography) veya 3B (3 boyutlu) laboratuvar tarama cihazı verisi kullanılarak CAD/CAM (Computer-aided-design/computer-aided-manufacturing) ile üretilen üç üyeli zirkonyum altyapılı posterior restorasyonları dikey marjinal açıklıkları (DMA) bakımından karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem Çekilmiş sol ikinci premolar ve molar dişler maksiller modelde yerlerine yerleştirildi ve tam seramik restorasyonlarda kullanılan preparasyon kurallarına göre preparasyonları tamamlandı. Preparasyonu tamamlanan ve modele yerleştirilmiş dişler 3B laboratuvar tarama cihazı ve CBCT ile tarandı. Tarama sonucu elde edilen stereolitrografi formatındaki veriler farklı iki dijital model elde etmek üzere CAD yazılımına aktarıldı. Hazırlanan iki dijital model üzerine aynı parametreler kullanılarak 3 üyeli zirkonyum posterior restorasyon altyapıları tasarlandı. Tasarlanan altyapılar yarı sinterlenmiş zirkonyum bloklar kullanılarak 5-eksenli CAM sistemi ile üretildi. 3B laboratuvar tarama ve CBCT görüntü verileri kullanılarak, her grupta 22 örnek olacak şekilde üretim tamamlandı ve model üzerine elle uyumlandırıldı. Premolar ve molar dişler etrafında belirlenen 7'şer ölçüm noktasından, restorasyonların dikey marjinal açıklıklarını gözlemlemek için ×100 büyütmede ölçüm yapıldı. Ölçüm sonuçları değerlendirilerek her noktada DMA ortalamaları hesaplandı. Elde edilen veriler ile 2 grubun (% 80 güç için n=22) dikey marjinal uyumları Mann-Whitney U testi kullanılarak istatistiksel olarak karşılaştırıldı (α=0.05). Bulgular Her grupta 22 altyapı, her altyapıda 14 ölçüm noktası olmak üzere, 2 grupta toplam 616 noktadan ölçümler yapıldı. Her grup için en yüksek ve en düşük DMA ortalamaları hesaplandı. En düşük ve en yüksek DMA değerleri: premolar 3B-L grubu için 44 ve 55 µm; premolar CBCT grubu için 74 ve 100 µm; molar 3B-L grubu için 47 ve 114 µm; molar CBCT grubu için 91 ve 162 µm olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Purpose The purpose of this in vitro study was to comparatively evaluate the vertical marginal discrepancy (VMD) of 3-unit CAD/CAM zirconia posterior restoration frameworks fabricated via CBCT or 3-dimensional (3D) laboratory scanner. Materials and Methods Tooth preparation was made on extracted left second premolar and molar tooth mounted on a maxillary typodont arch model, according to conventional preparation guidelines for all-ceramic crowns. The prepared teeth and the model were scanned with a 3-dimensional extra-oral laser scanner and a CBCT. The stereolithography formats of each scan were processed with a CAD software to create two separate digital models and a 3-unit-zirconia posterior-restoration framework with same structural parameters was designed for both. The designed framework was multiplied and milled from pre-sintered zirconia blocks in a 5-axis CAM unit. Twenty-two samples in a group (3D-L and CBCT) for each scanning method were manufactured and manually adapted on the typodont model. VMD of the restorations was digitally observed at ×100 magnifications in 7 pre-standardized measurement locations on each tooth. Measurements were done and means calculated for each location. The results were statistically compared between groups with 80% power (n=22) using Mann-Whitney U test (α=0.05). Results A total of 616 (2 groups, 22 frameworks per group, 14 locations per specimen) VMD measurements were performed in both groups with the lowest and highest mean results of 44 and 55 µm (premolar, 3D-L), 74 and 100 µm (premolar, CBCT), 47 and 114 µm (molar, 3D-L), and 91 and 162 µm (molar, CBCT) per location.