Mini-vida destekli hızlı üst çene genişletmesi ile konvansiyonel hızlı üst çene genişletmesinin etkilerinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (CBCT) kullanılarak karşılaştırılması
Comparison of the effects of conventional rapid palatal expansion and mini-screw supported rapid palatal expansion using cone beam computed tomography (CBCT)
- Tez No: 398949
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN MEDİHA ERDİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
AMAÇ: Bu prospektif randomize klinik çalışmanın amacı, konvansiyonel hızlı üst çene genişletme apareyi (KRPE) ile mini vida destekli hızlı üst çene genişletme apareyinin (MRPE) iskeletsel, alveoler ve dental yapılar üzerine etkilerini, genişletme öncesinde (T0) ve aktif genişletmenin tamamlanmasını takip eden 3 aylık pekiştirme dönemi sonrasında (T1) alınan üç boyutlu konik ışınlı bilgisayarlı tomografiler (CBCT) ile değerlendirmek ve elde edilen sonuçları karşılaştırmaktır. MATERYAL VE METOD: Bu çalışmaya, maksiller transversal yetersizliğe bağlı olarak tek veya çift taraflı çapraz kapanışa sahip, ortodontik tedavi planlaması hızlı üst çene genişletmesini gerektiren, yaş ortalaması 13,8 ± 1,28 yıl olan, 25 kız, 15 erkek toplam 40 birey dahil edilmiştir. Bireyler rastgele 2 gruba ayrılmıştır. 1. gruptaki 20 bireye (12 kız, 8 erkek; yaş ortalaması 13,84 ±1,36 yıl), posterior dişlerin üzerini kaplayan metal dökümden yapılmış, konvansiyonel diş destekli hızlı üst çene genişletme apareyi (KRPE) uygulanmıştır. 2.gruptaki 20 bireye (13 kız, 7 erkek; yaş ortalaması 13,81 ±1,23 yıl) 4 adet mini vida ve lazer kaynakla mini vida başlıklarına lehimlenmiş genişletme vidasını içeren, mini-vida destekli hızlı üst çene genişletme apareyi (MRPE) uygulanmıştır. 1,8 mm çaplı ve 9 mm uzunluklu mini vidalardan (Orlus Ortholution, Kore) 2 tanesi sağ ve sol tarafta anteriorda birinci ve ikinci premolar dişler arasına, diğer ikisi posteriorda 2.premolar ve 1.molar dişler arasına yerleştirilmiştir. Mini vidalar, eğimli yapısı nedeniyle palatal kortikal kemiğe dik olarak yerleştirilmiştir. Her iki grup için genişletme vidasının aktivasyonu günde 2 çeyrek tur olacak şekilde (1 çeyrek tur = 0,2 mm) gerçekleştirilmiş ve çevirme işlemine posterior çapraz kapanış düzelinceye ve aşırı düzeltme elde edilinceye dek devam edilmiştir. Aktif genişletmenin tamamlanmasını takiben, genişletme vidası tel ile sabitlenen apareyler 3 ay boyunca pasif olarak ağızda bırakılmıştır. Her iki grup için de CBCT kayıtları genişletme öncesinde (T0), apareyler yerleştirilmeden ve aktif genişletmenin tamamlanmasından sonraki 3 aylık pekiştirme sonrasında (T1), apareyler çıkarıldığında toplam 2 kez alınmıştır. 80 adet CBCT kaydı“Kodak Dental CS 9000 3D Extraoral Imaging System (Carestream Health, Roschester NY, ABD)”cihazı ile 70 kV, 10 mAs, 32,5 sn. ışınlama parametreleri kullanılarak alınmıştır. Görüntüler“Kodak Dental Imaging Software 3D module v 2.4”programı kullanılarak DICOM formatına çevrilmiştir. Doğrusal ve açısal ölçümlerin analizinde kullanılacak referans noktalarının belirlenmesinde görüntülerin 3 boyutlu rekonstrüksiyonları ile birlikte sagital, aksiyal ve koronal kesitlerden yararlanılmıştır. İstatistiksel analizler“SPSS Version 20.0 for Windows”programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Genişletme öncesi (T0) ve 3 aylık pekiştirme sonrası (T1) meydana gelen değişimlerde; gruplar arasındaki farklar bağımsız t-testi ile grup içi farklar ise eşleştirilmiş t-testi ile %5'lik anlamlılık seviyesinde ölçülmüştür. Metod hatası, birbirinden bağımsız şekilde gerçekleştirilen birinci ve ikinci ölçümlerin karşılaştırılmasında Dahlberg formülü kullanılarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this prospective randomized clinical study was to evaluate and compare the skeletal, alveoler and dental effects of conventional tooth-borne rapid palatal expansion appliance (CRPE) and mini-screw supported rapid palatal expansion appliance (MRPE) using three dimensional CBCT records, which were acquired before expansion (T0) and after 3 months of retention following active expansion (T1). Material and Method: 40 patients (25 girls, 15 boys; mean age, 13,8 ± 1,28 years), having uni/bilateral posterior crossbites due to maxillary transverse defficiency and requiring rapid palatal expansion as part of their orthodontic treatment were included in this study. Patients were randomly allocated to two groups. 20 subjects in the first group (12 girls, 8 boys; mean age, 13,84 ±1,36 years) received a conventional tooth-borne rapid palatal expansion appliance (CRPE). 20 subjects in the second group (13 girls, 7 boys; mean age 13,81 ± 1,23 years) received a mini-screw supported rapid palatal expansion appliance (MRPE), composed of 4 miniscrews (1,8 mm in diameter and 9 mm in length, Orlus Ortholution, Korea) and an expansion screw laser welded to the miniscrew caps. Two miniscrews were placed on each side anteriorly between first and second premolars and the other two were placed posteriorly between second premolars and first molars. Miniscrews were placed perpendicularly to the palatal cortical bone due to its inclination. In both groups, the expansion screw was activated quarter turn twice a day (0,2 mm per quarter turn) until posterior crossbite overcorrection was achieved. After active expansion treatment, the appliance was kept in place passively for 3 months. Both groups had CBCT images taken 2 times, before expansion (T0), and after 3 months of retention following the completion of active expansion (T1). In order to prevent image distortions, CBCT images were taken before placement and after removal of the appliances. 80 CBCT images were taken with the Kodak Dental CS 9000 3D Extraoral Imaging System (Carestream Health, Roschester NY, ABD) device at 70 kV, 10 mAs, 32,5 seconds. Images were converted to a DICOM format by using the Kodak Dental Imaging Software 3D module v 2.4. program. Sagittal, axial and coronal slices as well as the 3D reconstructions of the images were used for determining the landmark positions to be used in the analysis of the lineer and angular measurements. Statistical analysis were performed using the SPSS version 20.0 program. Paired t-tests were used to compare each variable in the two stages (T0 and T1) within the same group, and independent t-tests were used to compare the variable changes between groups, at a significance level of 5%. Casual errors were calculated comparing the first and second measurements with Dahlberg's formula.