Deneysel spinal kord iskemi-reperfüzyon yaralanmasında gabapentinin etkileri
The effect of Gabapentin on treatment of experimental spinal cord ischemia-reperfusion injury
  1. Tez No: 242878
  2. Yazar: AYDEMİR KALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET DOĞULU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, tavşanda iskemi-reperfüzyon modeli kullanılarak, daha önce farklı çalışmalarda nöroprotektif etkisi çalışılmış olan gabapentinin, koruyucu etkisi araştırıldıÇalışma, Gazi Üniversitesi rektörlüğü Deney Hayvanları Etik Kurul Başkanlığı' nın izniyle, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Deneysel Araştırma Merkezinde gerçekleştirildi. Benzer amaçtaki çalışmalarda sıklıkla tercih edilen, abdominal aortaya kros-klemp uygulaması örnek alınıp, omurilikte meydana gelecek iskemi-reperfüzyon hasarı değerlendirildiKontrol, iskemi, düşük doz ve yüksek doz tedavi grupları 6' şar adet tavşandan oluşan gruplara ayrıldı. Kontrol grubu sadece abdominal cerrahiye maruz kalırken, diğer gruplardaki deneklere 30 dakika süresince aortik kros-klemp uygulaması sonrası reperfüzyon sağlandı. Düşük doz grubuna 30mg/kg, yüksek doz grubuna 200mg/kg gabapentin %0.9 NaCl ile karıştırılarak intraperitoneal olarak verildi. 6, 24, 48 saatlerde nörolojik muayeneleri takip edildi ve 48 saatin sonunda deneklerin doku ve kan örnekleri alınarak sakrifiye edildilerEtkileri değerlendirmek için, plazma ve doku örneklerinde, malondialdehit (MDA), ileri düzey oksidasyon protein ürünleri (AOPP), nitrik oksid (NO), glutatyon (GSH), süperoksid dizmutaz (SOD) düzeyleri biyokimyasal olarak, omurilik dokusu da histopatolojik olarak değerlendirilip, sonuçlar istatistiksel olarak hesaplanıp, gruplar arasında mukayese edildi. Ayrıca deneklerin Tarlov skoru ile fonksiyonel değerlendirmeleri yapıldıSonuç olarak, düşük doz ve yüksek doz gabapentinin intraperitoneal olarak uygulanması, tavşan spinal kordunda, infrarenal aortik oklüzyon modeliyle oluşturulan iskemi-reperfüzyon hasarına karşı koruyucu etkisi olduğu gösterilmiştir. Her iki grup arasında, nöroprotektif etki bakımından, istatistiksel anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In that study, we applied ischemia ? reperfusion model to rabbits and researched protective effect of gabapentin which neuroprotective effect was examined by diverse previous studies.The study has completed in Experimental Research Center of Gazi University Medical School by permission of Laboratory Animals Ethichal Board of Gazi University Rectorship. Ischemia ? reperfusion injury on spinal cord was evaluated with imitation of preference abdominal aorta cross ? clamping procedure in studies own resembling aim.Groups composed of control, iskemi, low dose and high dose treatment were divided into groups consisting of six rabbits. Although control group experienced with only abdominal surgery, subjects in other groups experienced with abdominal aorta cross ? clamping for 30 minutes and then reperfusion supplied. Gabapentin was mixed with % 0.9 NaCl and applied intraperitoneally of subject, 30 mg / kg for low dose group, and 200 mg / kg for high dose group. Neurologic examination was done at. 6th, 24th and 48th hours and subjects were sacrified at the end of 48. hour after tissue and blood sample had obtained.Biochemical examination of malondialdehyde (MDA), advanced oxidation protein products (AOPP), nitric oxide (NO), glutathione (GSH), and super oxide dismutase (SOD) levels in plasma and tissue sample, and histopathological examination of spinal cord were evaluated and compared between groups after statistical results had obtained.Taking all these points in to the consideration, protective effect of intraperitoneal apply of low and high dose gabapentin to ischemia ? reperfusion injury by infrarenal aortik oclussion model is exposed. There is no significant difference between two groups from the point of neuroprotective effect.