Karaciğer metastazlı kolon kanserli hastalarda metastazların kemoterapi öncesi ve sonrası ortalama volüm ve ortalama dansitelerinin bilgisayarlı tomografi ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 658478
  2. Yazar: VELİHAN ÇAYHAN
  3. Danışmanlar: UZMAN LALE DAMGACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada kolon kanseri tanılı, karaciğer metastazı olan hastalarda, kemoterapi öncesi bazal ve kemoterapi sonrası takip görüntülemelerinde, karaciğer metastazlarının boyut, ortalama volüm ve ortalama volüm dansitesinin bilgisayarlı tomografi (BT) ölçümleri ile karşılaştırılması yapılarak tedaviye cevap değerlendirildi. Çalışmanın amacı metastazların ortalama volüm ve ortalama volüm dansitesinin kemoterapiye cevabın değerlendirilmesinde güncel temel değerlendirme kriteri olan RECIST 1.1 de yapılan boyut değerlendirilesi ile karşılaştırılmasıdır. Retrospektif olan bu çalışmada kolon kanseri tanılı karaciğer metastazı olan 38 olgunun Ocak 2014-Ocak 2019 tarihleri arasında portal venöz fazda yapılan abdomen BT incelemeleri PACS'dan (Picture Archiving and Communication System) incelendi. 38 hastanın tedavi öncesi (Bazal), tedavi sonrası 3.ay (1.Takip) ve 6.ay (2.Takip) görüntülerinde karaciğer metastazlarının ortalama volüm (OV), ortalama volüm dansitesi (OVD) ve boyutları karşılaştırıldı. Bazal-1.Takip ve Bazal-2.Takip görüntüler karşılaştırıldığında metastazların ortalama volüm dansitesi değerleri arasında anlamlı fark saptanmadı (p=0.918).. Buna karşılık boyut ve ortalama volüm değerlerinde her iki ölçüm arasında anlamlı farklılık saptandı (p=0,02, p=0,003). Boyut ve ortalama volum Bazal-1.Takip ve Bazal-2.Takip arasında azaldı. Metastazlar Bazal-1.Takip ve Bazal-2.Takip arasında RECIST 1.1 kriterlerine göre tam yanıt, parsiyel yanıt, stabil hastalık ve progresif hastalık olarak sınıflandırıldı. Boyut ve ortalama volüm değerlerine göre tedaviye yanıt karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the response to treatment was evaluated by comparing the size, mean volume, and mean volume density of the liver metastases with computed tomography (CT) measurements in baseline and post-chemotherapy follow-up images in patients with colon cancer and liver metastases. The aim of the study is to compare the mean volume and mean volume density of metastases with the assessment of size in RECIST 1.1, which is the current basic evaluation criterion for evaluating the response to chemotherapy. In this retrospective study, 38 patients with liver metastases diagnosed with colon cancer were examined from the abdominal CT examinations performed on the portal venous phase between January 2014 and January 2019 from the PACS (Picture Archiving and Communication System). The mean volume (OV), mean volume density (OVD) and dimensions of liver metastases were compared in the pre-treatment (Basal), post-treatment 3rd month (1.Follow) and 6th month (2.Follow) images of 38 patients. When basal-1st follow-up and basal-2 follow-up images were compared, there was no significant difference between the mean volume density values ​​of metastases (p = 0.918). However, there was a significant difference between the two measurements in size and mean volume values ​​(p = 0.02, p = 0.003). Size and mean volume decreased between Basal-1st Follow and Basal-2nd Follow. Metastases were classified as complete response, partial response, stable disease and progressive disease according to RECIST 1.1 criteria between Basal-1.Follow and Basal-2.Follow. Response to treatment was compared according to size and mean volume values.