Kronik böbrek hastalığı tanısıyla izlenen 7 yaş üstü hastaların yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of the quality of life of patients over seven years old followed up with diagnosis of chronic kidney disease
  1. Tez No: 658479
  2. Yazar: ABDULLAH EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışma, kronik böbrek hastalığı (KBH) olan çocuklarda yaşam kalitesini değerlendirmeyi ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırmayı amaçlamıştır. Ayrıca KBH hastalarında kötü yaşam kalitesine etki eden faktörlerin belirlenmesi hedeflenmiştir. Metot: Araştırma kesitsel olarak planlandı. Fiziksel, duygusal, sosyal ve okul işlevleri için yaşam kalitesi ÇİYKÖ anketi ile değerlendirildi. Kronik böbrek hastası evre I-II olan 21 çocuk, evre III-IV olan 16 çocuk, son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) olan 5 çocuk ve böbrek nakli yapılan 5 çocuktan ve sağlıklı 46 çocuktan veri toplandı. Ayrıca KBH'lı çocukların bakıcı vekil raporları alındı. Bulgular: Kronik böbrek hastalığı olan çocuklarda ÇİYKÖ alt ölçek puanlarının tamamı kontrol grubundan daha düşüktü.
Özet (Çeviri)
Background: This study aimed to evaluate the quality of life in children with chronic kidney disease (CKD) and compare it with healthy controls. In addition, it is aimed to determine the factors affecting poor quality of life in CKD patients. Methods: The research was cross-sectional. HRQOL for physical, emotional, social and school functions was performed using the PedsQL™ Generic Core Scale. Data were collected from 21 children with CKD stage I-II, 16 children with stage III-IV, 5 children with end-stage renal failure (ESRD) and 5 children undergoing kidney transplantation and 46 healthy children. In addition, caregiver attorney reports of children with CKD were obtained. Results: All the PedsQL subscale scores of children with CKD were lower than the control group.