Çocukluk çağı aşılarında aşı reddine veya aşı tereddütüne yol açan sebeplerin araştırılması
Research of the reasons that cause vaccine refusal or vaccine hesitancy in childhood vaccines
- Tez No: 658481
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT KOÇAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Aşılama, şüphesiz geçmiş yüzyılın en büyük halk sağlığı başarılarından biri olmuştur. Bağışıklama hizmetleri sayesinde milyonlarca bebeğin hastalanması, sakat kalması veya ölümü engellenmektedir. Son yıllarda giderek artan aşı reddi ve tereddüdü vakaları yıllar içinde edinilen bu başarıları riske atmaktadır. Çalışmadaki amacımız kendi çalışma evrenimizdeki ebeveynlerin bilgi, tutum ve davranışlarını öğrenmek, eksiklikleri saptamak, aşı reddi veya aşı tereddütlerinin altında yatan nedenleri araştırmaktır. Katılımcıların sosyodemografik özelliklerini, aşılar hakkında bilgi, tutum ve davranışlarını sorgulayan 33 sorudan oluşan anket; Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Poliklinikleri'ne başvuran 6 ay-7 yaş arası çocuğu olan, Türkçe bilen annelere yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Çalışmamız tanımlayıcı kesitsel bir anket çalışmasıdır. Çalışmaya toplam 941 ebeveyn dahil edilmiştir. Araştırma kapsamında ankete 809 anne ve 132 baba katılmıştır. Katılanların %94'ü çocuklarına aşılarını tam yaptırmış, %4,8'i eksik yaptırmış, %1,2 ise hiç yaptırmamıştır. En sık aşıyı yaptırmama nedeni olarak yan etkilerinden korkma (%41) içinde istemediği madde olma (%35,7) ve gereksiz olduğunu düşünme (%25) olarak bulundu. En çok yaptırmama nedeni olan yan etkiler sorgulandığında en sık ateş (%78), ağrı (%52,7), alerji (%46,6) cevapları verilirken, aşıyı yaptırmayanlarınsa bu soruda otizm (%40,4), kısırlık (%36,5), felç (%30,8) gibi şıkları yüksek oranlarda işaretledikleri görüldü. Ebeveynlerin %68,5'i aşıların güvenli olduğunu düşünürken, %4,8'i güvenli olmadığını düşünüyordu. %26,7'si ise güvenilirliğinden emin değildi. Çocuklarına aşı yaptırmayan ebeveynlerin %55,4'ü aşı hakkındaki bilgileri internet/sosyal medyadan edinmişken, %39,3'ü sağlık çalışanından, %30,4'ü kitap/dergilerden edinmişti. Yerli aşının kullanılmaya başlanması durumunda ebeveynlerin %61,8'i bu aşıyı yaptıracağını belirtirken, %3,1'i yaptırmayacağını, %35,1'i ise kararsız olduğunu belirtmiştir. Ülkemizde mevcut aşı reddi ve tereddüdü sorununa yönelik alınacak önlemler konusunda doğru adımlar atabilmek için, bu sorunun nedenlerinin iyi analiz edilmesi gereklidir. Aşı karşıtlığı ile bilimsel gerçekler ışığında etkin mücadele edilmelidir.v Toplumun aşılar, içerikleri, uygulanma gerekçeleri gibi konulara ilişkin iyi bilgilendirilmesi, ikna edilmesi bu hususta atılabilecek en önemli adımlardandır.
Özet (Çeviri)
Vaccination has undoubtedly been one of the greatest public health achievements of the past century. Thanks to the immunization services, millions of babies are prevented from getting sick, disabled or killed. Increasing cases of vaccine rejection and hesitation in recent years put these successes at risk. Our aim in the study is to learn about the knowledge, attitudes and behaviors of the parents in our working universe, to identify deficiencies, to investigate the underlying causes of vaccine rejection or vaccine hesitations. The questionnaire consisting of 33 questions questioning the sociodemographic characteristics of the participants, their knowledge, attitudes and behaviors about vaccines; It was applied to face-to-face interviews with Turkishspeaking mothers with children between 6 months and 7 years of age who applied to Ankara Keçiören Education and Research Hospital Child Health and Diseases Polyclinics. Our study is a descriptive cross-sectional survey study. A total of 941 parents were included in the study. 809 mothers and 132 fathers participated in the survey. 94% of the participants had their children fully vaccinated, 4.8% had it missing, and 1.2% never had it. The most common reason for not getting vaccinated was fear of side effects (41%), being an unwanted substance (35.7%) and thinking that it was unnecessary (25%). When the side effects that are the cause of not getting vaccinated are questioned, the most common answers are fever (78%), pain (52.7%), allergy (46.6%) and it is observed that those who did not get the vaccine have high rates of marking such options as autism (40.4%) and infertility (%36,5) and paralysis (30.8%). While 68.5% of parents thought vaccines were safe, 4.8% thought it was not safe. 26.7% were not sure of their reliability. While 55.4% of the parents who did not give their children vaccination acquired information about the vaccine from the internet / social media, 39.3% received it from healthcare workers and 30.4% from books / magazines. 61.8% of the parents stated that if the local vaccine started to be used, 3.1% of them stated that they would not get this vaccine and 35.1% of them stated that they were undecided. In order to take the right steps regarding the measures to be taken for the current vaccine rejection and hesitation problem in our country, the causes of this problem should be analyzed well. Anti-vaccination should be effectively struggled in the lightvii of scientific facts. Informing and persuading the society about issues such as vaccines, contents, and reasons for their application are among the most important steps that can be taken in this regard.