Çevrimiçi oyun bağımlılarında algılanan sosyal destek ve algılanan stres düzeyi ilişkisi var mıdır?
  1. Tez No: 658482
  2. Yazar: ABDULLAH YAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. ZAHİDE YALAKİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç:Ergenlik dönemindeki öğrencilerde görülen çevrimiçi oyun bağımlılığının bunları etkileyen sosyal destek algısı, algılanan stres düzeyi ve sosyodemografik etmenler ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Poliklinikleri'ne başvuran 12-18 yaş arası ergenlerdenÇevrimiçi Oyun Bağımlılığı Ölçeği, Çocuk Ergen Sosyal Destek Ölçeği ve Algılanan Stres Ölçeğinidoldurmaları istendi. Bulgular:Çalışmaya 12-18 yaş arası 1057 ergen katıldı. Çevrimiçi oyun oynayan ergenlerinyaş ortalaması 14.93±1.91 idi. Erkek ergenlerin %80.4'ünün çevrimiçi oyun oynadığı saptandı (p=0.000). Babası üniversite mezunu olan ergenlerin çevrimiçi oyun oynama oranları yüksek saptandı (p=0.000). Çevrimiçi oyun oynayan ve oynamayan ergenler için 'sınıf arkadaşları için algıladıkları sosyal destek', 'sınıf arkadaşları için algıladıkları sosyal desteği önemli bulma', 'algıladıkları sosyal destek toplam puanları' ve 'algıladıkları sosyal desteği önemli bulma' puanları çevrimiçi oyun oynamayan ergenlere göre düşük saptandı (p0.05). Çevrimiçi oyun oynayan erkek ergenlerinçevrimiçi oyun bağımlılığı ölçeğinin tüm alt ölçeklerinden;kendilerine ait bilgisayarı olan ergenlerin 'aksaklık', 'başarı' ve 'toplam' alt ölçeğinden;kendine ait cep telefonu olan ergenlerin 'aksaklık' ve 'ekonomik kazanç' alt ölçeğinden; telefonda her gün oyun oynayan ve telefonda >2 saat vakit geçirenlerin 'aksaklıklar','başarı' ve 'toplam' alt ölçeğinden aldıkları puanlarda yükseklik saptandı (p2 saat olması, ergenlerin kendine ait cep telefonu veya bilgisayarının olması ile ilişkili olduğu gözlenmiştir. Ergenlerin özellikle sınıf arkadaşları, yakın arkadaşlar ve baba tarafından yapılacak sosyal desteği önemli bulduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to describe the relationship between online game addiction and associated social support perception, perceived stress level and sociodemographic factors in adolescence students. Materials and Methods: Adolescents between 12-18 years of age who were admitted to Ankara Training and Research Hospital, Pediatrics Clinics were asked to fill the Online Game Addiction Scale, Child Adolescent Social Support Scale and Perceived Stress Scale. Results: 1057 adolescents between 12-18 years of age participated in this study. The mean age of adolescents who play online games was 14.93 ± 1.91. 80.4% of male adolescents were found to play online (p = 0.000). Online play rates of adolescents whose fathers are university graduates were higher (p = 0.000). For adolescents who play and do not play online games, 'the perceived social support for their classmates', 'taking heed of the perceived social support for their classmates', 'the perceived social support total scores' and 'taking heed of the perceived social support' scores were lower than adolescents who don't play online games (p 0.05).