Ağır kombine immün yetmezlik ve kombine immün yetmezlikli hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients with severe combined immunodeficiency and combined immunodeficiency
- Tez No: 658488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER AYTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk İmmünolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Giriş: Ağır kombine immün yetmezlik (AKİY) T hücre eksikliği ile gelişen ve hayatı tehdit eden pediatrik bir acildir. Kombine immün yetmezlikte (KİY) ise AKİY'in aksine dolaşımda T lenfositler vardır, ancak fonksiyonları bozuktur. AKİY hematopoetik kök hücre nakli (HKHN) yapılmazsa ölümle sonuçlanır. Gereç ve Yöntem: Hastanemize 2006-2019 yılları arasında başvuran, ESID ve IUIS tanı kriterlerine göre AKİY ve KİY tanısı alan 54 olgu retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Olguların E/K oranı 30/24, akrabalık %77,8, aile öyküsü %44,4 saptandı. Hastaların 23'ü (%42,6) AKİY, 31'i (%57,4) KİY tanısı almıştı. AKİY hasta grubunda sıklık sırasına göre T-B-NK+, T-B+NK+ ve T-B+NK- olan hastalar vardı. En sık görülen fenotip T-B-NK+ AKİY (%61) idi. KİY hasta grubunda ise sıklık sırasına göre MHC Sınıf 2 eksikliği, DOCK8 eksikliği, Omenn sendromu, PNP eksikliği, ARPC1B eksikliği, Coronin 1A eksikliği, komplet DiGeorge sendromu, LRBA eksikliği, MHC sınıf 1 eksikliği, RAG1 eksikliği ve TTC7A eksikliği tanısı alan hastalar vardı. KİY hasta grubunda en sık görülen hastalık MHC sınıf 2 eksikliği (%29) idi. AKİY'de semptomların ortanca başlama yaşı 1 ay, ortanca tanı yaşı 5 ay, ortanca tanıda geçen süre 2 aydı. KİY'de semptomların ortanca başlama yaşı 4 ay, ortanca tanı yaşı 11 ay, ortanca tanıda geçen süre 9 aydı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Severe combined immune deficiency (SCID) is a life-threatening pediatric emergency that develops with T cell deficiency. In combined immunodeficiency (CID), contrary to SCID, there are T lymphocytes in the circulation, but their functions are impaired. If SCID hematopoietic stem cell transplant (HSCT) is not performed, it will result in death. Materials and Methods: Between 2006-2019 years, 54 patients admitted to our hospital, who were diagnosed with SCID and CID according to ESID and IUIS diagnostic criteria were evaluated retrospectively. Results: M/F ratio of the cases was 30/24, 77,8% of consanguinity and 44,4% of family history. 23 (42,6%) of the patients were diagnosed with SCID and 31 (57,4%) were diagnosed with CID. In the SCID patient group, there were patients with T-B-NK +, T-B + NK + and T-B + NK- in order of frequency. The most common phenotype was T-B-NK + SCID (61%). There were patients diagnosed with MHC Class 2 deficiency, DOCK8 deficiency, Omenn syndrome, PNP deficiency, ARPC1B deficiency, Coronin1A deficiency, complete DiGeorge syndrome, LRBA deficiency, MHC class 1 deficiency, RAG1 deficiency and TTC7A deficiency in the CID patient group. The most common disease in the CID patient group was MHC class 2 deficiency (29%). The median age at onset of symptoms was 1 month, the median age at diagnosis was 5 months, and the median time to diagnosis was 2 months. The median age at onset of symptoms in CID was 4 months, the median age at diagnosis was 11 months, and the median time to diagnosis was 9 months.