Ankara Şehir Hastanesi gebe polikliniklerine başvuran gebelerin anne sütü ve emzirme hakkındaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi ve eğitimin etkinliğinin değerlendirilmesi
Determination of knowledge levels on breast milk and breastfeeding of pregnant women applying to Ankara City Hospital pregnancy polyclinics and evaluation of the effectiveness of education
- Tez No: 658489
- Danışmanlar: UZMAN İRFAN ŞENCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Anne sütü ile beslenme, bebeklerin büyüme ve gelişmeleri için en ideal beslenme şeklidir. Bu çalışmada gebelerin anne sütü ve emzirme hakkındaki bilgi düzeylerini belirlemek ve gebe okulu eğitimlerinin etkinliğini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız müdahaleli, ön test-son test şeklinde uygulanan nonrandomize kontrollü bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Ankara Şehir Hastanesi içerisindeki Kadın Doğum Hastalıkları Hastanesi gebe polikliniği ve gebe okuluna Ocak-Mart 2020 tarihleri arasında başvuran, 18 yaş ve üzeri gebelerden oluşan 90 kişiye ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan tüm gebelere sosyodemografik özellikler ile anne sütü ve emzirmeyle ilgili bilgi düzeylerini değerlendiren bir anket uygulanmıştır. Anketin bilgi düzeyini ölçen soruları bir ay sonra katılımcılar telefon ile aranarak tekrar yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 18 programına aktarılmıştır. Parametrik ve parametrik olmayan koşullara göre analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aims And Objective: Breastfeeding is the best nutrition for an infant's growth and development. This study was carried out to determine the knowledge level related to breast milk and breastfeeding of pregnant women and effectiveness of pregnancy school education. Materials And Methods: Our study was conducted as a nonrandomized controlled study with intervention, pre test and post test. 90 people, including pregnant women aged 18 and over, who applied to the obstetrics and gynecology polyclinic and pregnancy school in Ankara City Hospital, between January and March 2020, were reached. A questionnaire evaluating sociodemographic characteristics and their knowledge levels about breast milk and breastfeeding was applied to all pregnant women participating in the study. The questions measuring the knowledge level of the questionnare were re-conducted by calling the participants one month later. The data obtained were transferred to the SPSS 18 program. Analyzes were made according to parametric and non-parametric conditions.