İyi ve kötü glisemik kontrollü tip 2 diabetes mellituslu hastalarda serum ürik asit ve gama glutamil transferaz arasındaki ilişki
Good and poor glycemic controlled patients with TYPE 2 diabetes mellitus relationship between serum uric acid and gamma glutamyl transferase
- Tez No: 658494
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL GÜRSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Diyabet kuşkusuz 21. yüzyılın en zorlu sağlık sorunlarından biridir. Patogenezini anlamak ve uzun vadeli komplikasyonları önlemek diabetes mellitusta araştırmanın ana hedefleri olmuştur. Son birkaç yıldaki araştırmalarda oksidatif stres ve beta hücre fonksiyon bozukluğuyla ilişkilendirilmiştir. Gama-glutamil transferaz ve ürik asit düzeyi'nin diyabetin gelişimi üzerindeki birleşik etkileri hakkında çok az şey bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, iyi ve kötü glisemik kontrolü olan tip 2 DM'lu hastalarda oksidatif stres markırları olan serum gama-glutamil transferaz (GGT) ve serum ürik asit (ÜA) aktivitesini değerlendirmektir. Kesitsel bir çalışmaya 35-65 yaş aralığında iyi glisemik kontrollü 67 tip 2 DM, 72 kötü glisemik kontrollü DM ve diyabetik olmayan 50 kontrol grubundan oluşan 189 olgu dahil edildi. SerumGGT, Ürik Asit, açlık kan şekeri (APG), 2.saat kan şekeri (2.st PG), hemoglobin A1c (HbA1c) ve diğer biokimyasal parametreler, karaciğer enzimleri ve lipidler ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Diabetes is undoubtedly one of the most challenging health problems of the 21st century. Understand the pathogenesis and prevent long-term complications has been the main goal of researches diabetes mellitus. Research in the last few years ıt has been associated beta cell dysfunction and oxidative stress. Little is known about the combined effects of gamma-glutamyl transferase and uric acid levels on the development of diabetes. The aim of this study was to evaluate serum gamma-glutamyl transferase (GGT) and serum uric acid (UA) activity,which are oxidative stress markers, in patients with type 2 DM with good and poor glycemic control. In a cross-sectional study, 189 cases of 67 type 2 DM with good glycemic control, 72 poor glycemic controlled DM and 50 non-diabetic controls were included in the 35-65 age range. Serum GGT, Uric Acid, fasting blood sugar (FBS), postprandial blood sugar (PP2BS), hemoglobin A1c ( HbA1c) and other biochemical parameters, liver enzymes and lipids were measured.