Süt molar hipomineralizasyonu bulunan bir grup çocukta etiyolojik faktörlerin ve ağız sağlığına bağlı yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of etiological factors and oral health-related quality of life in a group of children with deciduous molar hypomineralization
- Tez No: 829423
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA BEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı süt molar hipomineralizasyonu bulunan 4-6 yaş grubu çocuklarda etiyolojik faktörlerinin değerlendirilmesi, SMH görülme durumu ve SMH'nin şiddetinin çocukların yaşam kalitesine olan etkisinin araştırılmasıdır. Araştırma grubu 100 sağlıklı ve 100 SMH'li çocuk ve velilerinden oluşmaktadır. Klinik muayenede; ICDAS II, dmft/s, ortalama plak skoru ve SMH şiddeti ve hassasiyet varlığı değerlendirilmiştir. SMH etiyolojisinin belirlenebilmesi için demografik veri ve etiyoloji anketi oluşturulmuştur. SMH'li hastalarda ağız sağlığının yaşam kalitesine etkisinin değerlendirilmesi için POQL ölçeği veli bilgi formu kullanılmıştır. SMH'li çocukların dmfs skorları, sağlıklı çocuklara göre anlamlı derece yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the etiological factors, investigate the incidence of DMH and the effect of the severity of DMH on the quality of life of children aged 4-6 years with primary molar hypomineralization. The research group consists of 100 healthy and 100 children with DMH and their parents. In clinical examination; ICDAS II, dmft/s, mean plaque score and DMH severity and presence of tenderness were evaluated. Demographic data and etiology questionnaire were created to determine the etiology of DMH. The POQL scale parent information form was used to evaluate the effect of oral health on quality of life in patients with DMH. The dmfs scores of children with DMH were found to be significantly higher than those of healthy children (p0.05).