Geriatrik populasyonda tiroid fonksiyonlarının düşme riskine olan etkisinin morse skorlaması kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of thyroid functions on the falling risk in geriatric population by using morse scoring
- Tez No: 658501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERUN TANER ERTUĞRUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Radyoloji ve Nükleer Tıp, İç Hastalıkları, Anatomy, Radiology and Nuclear Medicine, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Geriatrik yaş grubunda sıkça karşılaştığımız düşme yeti kaybı kalça ve femur kırıkları, yatağa bağımlı hale gelme hatta ölüm de dahil olmak üzere çok ciddi sağlık problemlerine yol açmaktadır. Komplikasyonlarının tedavisi, hastanede yatma gereksinimi oluşması, kullanılan cerrahi araçlar, rehabilitasyon gereksinimi açısından ise düşmenin ciddi maliyetleri olmaktadır. Çalışmamızda amacımız düşmeyi etkileyen faktörleri geniş bir çerçevede ele alabilmek; hastaya ait faktörleri daha net bir biçimde ortaya koyabilmek ve riskli hastaların önceden saptanıp önlem alınabilmesi için katkı sağlamaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza 28.07.2018 tarihinden itibaren Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne ayaktan başvuran veya yatarak tedavi gören hastalardan çalışmaya katılmayı kabul eden 65 yaş ve üzeri katılımcılardan son 6 ay içinde düşme öyküsü olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmadan hariç tutulma kriterleri: akut enfeksiyonlar ve ateşli hastalıklar, deliryum, demans DSM-4 skorlamasına göre evre 4 ve üzeri olmak olarak belirlendi. Bu bireyler çalışmaya dahil edilmedi. Bu hastaların hastanemiz bilgi sisteminde kayıtlı olan düşme yaşadığı tarihe en yakın 3 ay içindeki tiroid fonksiyon testleri ve biyokimyasal (karaciğer ve böbrek fonksiyonları, tam kan, vitamin değerleri) verileri mevcut dosya kayıtlarından elde edildi. Hastaların poliklinik başvurusu sırasında tansiyon ve nabız değerleri ölçülüp kaydedilmiştir. Kliniklerde yatarak tedavi gören katımcıların günlük vital takip çizelgesindeki son 6 ölçümün ortalaması alınmıştır. Hasta veya hasta yakınlarının aydınlatılmış onamı alındıktan sonra kontrol ve çalışma gruplarına günlük yaşam aktivitelerini sorguladığımız Barthel İndeksi ve Morse Düşme Riski Ölçeği yüz yüze görüşme esnasında uygulandı hastalardan alınan sözel cevaplar kaydedildi. Bulgular: Çalışmamıza 65 yaş ve üzeri toplam 123 gönüllü düşen grubuna, 116 gönüllü ise kontrol grubuna alındı. Morse skoru, Barthel indeksi, sistolik ve diastolik tansiyon, nabız, hemoglobin, üre, kreatin, kalsiyum, albumin, fosfor, demir, demir bağlama IV kapasitesi, TSH, vitamin D, vitamin B12 düzeyi ve sigara kullanımı paket/yıl bazında hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı olarak farklı bulunmuştur. Metformin ve statin kullanımı, AF varlığı, yardımcı yürüme aleti kullanımı, düşme yeri, hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı olarak farklı bulunmuştur. Morse skorunun düşmeyi ön görme gücü ROC analizi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: In the geriatric age group, the common problem fall and fall related injury cause of loss of disability, leads to very serious health problems including hip and femoral fractures, becoming bed-dependent, and even death. . The aim of this study is to consider the factors affecting the fall in a broad framework; to reveal the patient's factors more clearly and to contribute to the pre-detection and prevention of risky patients Materials and Methods: Patients 65 years or older who consents to participate to the study at Keçiören Training and Research Hospital from patients with a history of falling in the last 6 months as of 28.07.2018 were included in the study. Exclusion criteria: acute infections and febrile diseases, delirium, and dementia according to DSM-4 scores. These individuals were not included in the study. Thyroid function tests and biochemical (liver and kidney functions, count blood cell vitamin values) of patients were obtained from our hospital's data records. Blood pressure and pulse values were measured and recorded at the time of admission After obtaining consent from the patients, we asked the study groups the questions about their daily life activities during the face-to-face interview according to the Barthel Index and Morse Fall Risk Scale system. Results: We examined two groups in this study. First one is that 123 volunteer patient as patients group and second one is that 116 volunteer as control group. We found that Morse score, Barthel index, systolic and diastolic blood pressure, heart rate, hemoglobin, urea, creatine, calcium, albumin, phosphorus, iron, iron binding capacity, TSH, vitamin D, vitamin B12 level and cigarette smoking package / year values of these two groups were significantly different from each other. VI Metformin and statin usage, presence of AF, assisted walking device use, fall place, were found to be significantly different between patient and control groups. Morse score was predicted by ROC analysis.