50 hz frekanslı, 10 gauss (G), 15 G ve 20 G şiddetlerindeki manyetik alanların nazal mukosilier klirense etkisinin rinosintigrafik değerlendirilmesi
The rhinoscintigrafic evaluation of the efffect of 50 hz freqency, 10 G, 15 G and 20 G magnetic fields exposures on nasal mucociliary clerance
- Tez No: 658514
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA KORKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Nazal mukosilier klirens, solunum sisteminin solunan yabancı maddelere karşı ana savunma mekanizmalarından biridir. Bu mekanizma, çok düşük frekanslı manyetik alanlar (ELF B) gibi çevresel faktörlerden zarar görebilir. Bu çalışmanın amacı, ELF B'lere maruziyetinin nazal mukosilier klirense etkisini rinosintigrafi ile değerlendirmek ve nazal mukozal histopatoloji üzerine etkilerini araştırmaktır. Gereç- Yöntem: 35 adet Wistar–Albino türü erkek rat; kontrol grubu (n=8) ile manyetik alan şiddetine göre 3 farklı gruba ayrılarak, 30 gün boyunca Helmholtz bobin içerisindeki plastik kafesler içinde 10 G (n=9), 15 G (n=9) ve 20 G (n=9) ELF B'lere maruz bırakıldı. Maruziyet grupları, günde 4 saat, haftada birbirini takip eden 5 gün boyunca ve her gün aynı saatte 30 gün süre ile maruz kaldılar. Takiben yapılan Tc-99m MAA rinosintigrafi ile mukosilier klirens ölçümleri yapıldıktan sonra sakrifiye edilerek nazal mukoza histopatolojik değişimleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Mucociliary clearance (MCC) is one of the main defense mechanisms of the respiratory system against inhaled foreign substances. This transport could be damaged by environmental factors such as extremely low frequency magnetic fields (ELF MFs). The aim of the present study was to investigate the effects of ELF MFs exposure on nasal MCC with rhinoscintigraphy and nasal mucosal histopathology. Materials- Method: 35 Wistar – Albino male rats were randomly separated into 4 groups as follows; the control group (n = 8), the exposure group to 10 G (n = 9), 15 G (n = 9) and 20 G (n = 9) ELF MFs in the different helmholtz coils. The ELF exposure was standardized for 4 hours/day, for 30 days in a plastic cage. To measure nasal MCC, the rhinoscintigraphy with Tc-99m MAA was performed. The rats were then sacrificed for evaluation of histopathological changes on the nasal mucosa.