Pelvik organ prolapsus cerrahisi sonrası işeme disfonksiyonu öngörüsünde POP-Q kullanılabilir mi?
Can POP-Q be used in the prediction of voiding dysfunction after pelvic organ prolapse surgery?
  1. Tez No: 658538
  2. Yazar: NESLİHAN BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE DOĞANAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışma ileri evre pelvik organ prolapsusu olan hastalarda Aa, Ba noktalarının ölçümlerinin, üretral mobilitenin ve işeme sonrası rezidü idrar volümünün preoperatif ve postoperatif dönemde değerlendirilerek prolapsus cerrahisi sonrası işeme sonrası rezidü idrar volümüne etkisinin gösterilmesi amacıyla tasarlanmıştır. Materyal ve Metod: Prospektif kesitsel olarak planlanan çalışma Haziran 2019 – Temmuz 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Jinekoloji Polikliniği ve Ankara Şehir Hastanesi Jinekoloji Polikliniği'ne başvuran 35-65 yaş arası ileri evre pelvik organ prolapsusu olan 40 hasta ile yapılmıştır. Çalışma için Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden Etik Kurul onayı 14.05.2019 tarihinde 81/2019 no'lu kararla alınmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul etmeyen, üriner inkontinansı olan, daha önce pelvik organ prolapsusu ve inkontinans cerrahisi geçiren, 65 yaş üstü, 35 yaş altı, vücut kitle indeksi (VKİ) 35'in üstünde, komorbid hastalık öyküsü olan (nörolojik hastalıklar, diyabet, psikiyatrik hastalıklar), gebelik, malignite saptanan ve Covid-19 pozitif olan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmada bakılan parametreler; yaş, parite sayısı, doğum şekli, makrozomik doğum, müdahaleli doğum öyküsü, VKİ, geçirilmiş abdominopelvik cerrahi öyküsü, preoperatif ve postoperatif 1.günde POP-Q muayenesi, Q tip test ile üretral mobilite, transperineal ultrasonografi (Toshiba Aplio 500) ile posterior vezikoüretral açı (PUVA) ve transabdominal ultrasonografi ile işeme sonrası rezidü idrar volümü (PVRV) ölçümleri yapılarak veriler kaydedilmiştir. İstatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to show the effect of prolapse surgery on post-void residual urine volume in patients with advanced stage pelvic organ prolapse by evaluating the measurements of Aa, Ba points, urethral mobility and post-void residual urine volume in the preoperative and postoperative period. Materials and methods: 40 patients with advanced stage pelvic organ prolapse, aged 35-65 years, who applied to gynecology polyclinic of the University of Health Sciences Dr. Zekai Tahir Burak Women's Health Education and Research Hospital and Ankara City Hospital, were included in our prospective cross-sectional study. Ethics Committee approval of the research is issued on 14.05.2019 from Dr. Zekai Tahir Burak Women's Health Education and Research Hospital with the decision number 81/2019. Patients who did not agree to participate in the study, who had urinary incontinence, who had previous pelvic organ prolapse surgery and incontinence surgery, over the age of 65 and under 35, with a body mass index (BMI) over 35, a history of comorbid diseases (neurological diseases, diabetes, psychiatric diseases), pregnancy, malignancy and Covid-19 positive were not included in the study. Age, parity, delivery type, history of macrosomic delivery, history of intervention at birth, first birth age, BMI, history of previous abdominopelvic surgery, POP-Q examination on preoperative and postoperative day 1, urethral mobility with Q type test, transperineal ultrasonography (Toshiba Aplio 500), posterior vesicourethral angle (PUVA) and post-void residual urine volume (PVRV) were measured and data were recorded. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows v17.0 program was used for statistical analysis.