Ankara Şehir hastanesi'nde 11-14 hafta arası gebelerde, erken başlangıçlı preeklampsi öngörüsünde kullanılan faktörlerin güncel literatür ile karşılaştırılması
Comparison of factors used in predicting early onset preeclampsia with current literature in pregnant women between 11-14 weeks at Ankara City Hospi̇tal
- Tez No: 658537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜL YAPAR EYİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç Ankara Şehir Hastanesine anöploidi ve erken trimester fetal anomali taraması için başvuran 11-14 hafta arası gebelerde erken başlangıçlı preeklampsinin öngörüsünde kullanılan risk faktörlerinin güncel literatür ile karşılaştırmaktr Gereç ve Yöntem: Bu çalışma prospektif posthoc bir çalışma olarak dizayn edilmiş ve SBÜ Ankara Şehir Hastanesi 1 nolu Klinik Araştırmalar Etik Kurulu Başkanlığı tarafından 842 no'lu etik kurul onayını almıştır ve ocak 2020 ile nisan 2020 tarihleri arasında, SBÜ Ankara Şehir Hastanesi'nde yürütülmüştür. Rutin antenatal takip için gebe izlem ve yüksek riskli gebelik (perinatoloji) kliniklerimize başvuran ve çalışmamıza katılmayı kabul eden 11 ile 14. gebelik haftaları arasındaki 200 gebe, polikliniklerde rutin muayenelerini olduktan sonra tarafımıza yönlendirilmiş;hastaların demografik özellikleri, risk faktörleri, klinik, ultrasonografi ve laboratuvar verileri kaydedilmiştir.Sonuçlar değerlendirilirken p değerinin
Özet (Çeviri)
Aım: The aim of this study was to compare the risk factors used to predict early onset preeclampsia in pregnant women between 11-14 weeks old with the current literature who were admitted to Ankara City Hospital for aneuploidy and early trimester fetal anomaly screening Materıal and Method: This study was designed as a prospective posthoc study and received the approval of the Ethics Committee No. 842 by the chairmanship of the Clinical Research Ethics Committee No. 1 of the SBU Ankara City Hospital and conducted between january 2020 april 2020.200 pregnant women between 11-14 gestational weeks old who admitted to our antenatal and perinatology clinics for routine follow-up and agreed to participate in our study were directed to us after having routine examinations. Demographic characteristics of patients, risk factors, clinical, ultrasonography and laboratory data were recorded. Cases where the p value was < 0.05 were considered statistically significant when evaluating the results Results: Between january 2020 and april 2020; 200 pregnant women between 11-14 weeks who applied aneuploidy and early trimester fetal anomaly screening in Ankara City Hospital were included in the study after consent was obtained. Early onset preeclampsia factors were compared with free β hcgMOM, PAPP-A MOM, MAP(mean arterial preesure) and UtAPI means, correlation analysis was performed, and early onset preeclampsia risk analysis was calculated by the Fetal Medicine Foundation risk scale. According to our study, the average UtAPI decreased as the week of pregnancy progressed but it was not statistically significant(p=0.088). As BMI(body mass index) increases, the mean of MAP and UtAPI increases; (P 0.000 and 0.002, respectively) and the mean of MAP and UtAPI was significantly higher compared to cutt off BMI 30 kg/m2. Being over the age of 35 and under, nulliparity, assisted reproductive tecnologies presence; did not affect the mean of freeβ-hCG MOM, PAPP-A MOM, MAP, and UtAPI. Smoking, on the other hand, significantly reduced the value of PAPP-A MOM(p=0.038). BMI was strongly positive correlated with OAB (p=0.323), weakly with UtAPI (p=0.159) and negative correlated with PAPP-A MOM (p=-0.184); CRL was also negatively correlated with UtAPI mean (p= -169). According to the literature, the prevalence of early onset preeclampsia was 0.3%, while in our study, using the Fetal Medicine Foundation risk scale, this ratio was 0.005% based on the maternal history only, and 0.002% based on the maternal history with PAPP-a MOM and MAP Conclusıon: The etiology of preeclampsia cannot be definitively known, and various theories have been put forward. It is very important to be able to conduct early screening of this disease, which is one of the most important causes of maternal mortality and morbidity in developed countries. In our study, we tried to question the risk factors of early onset (developing before