Çocuklarında kronik hastalık olan ebeveynlerin güçlükler karşısında tutumlarının belirlenmesi
Overview of the difficulties of parents with chronic diseases
- Tez No: 658554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ. DR. TİJEN ŞENGEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ:Giderek artan kronik hastalığı olan çocuk sayısı önemli bir sağlık sorunu oluşturmaktadır. Bu çocuklar ve aileleri çeşitli etkenlere bağlı olarak sosyal, psikolojik, gelişimsel ve çevresel sorunları hastalığın beraberinde yaşarlar. Bu araştırmanın amacı Bursa-Güçlüklere Karşı Tutum Ölçeği(BGKTÖ) kullanarak çocuklarında kronik hastalık olan ebeveynlerin ve çocuklarında kronik hastalık olmayan ebeveynlerin güçlükler karşısındaki tutumlarının değerlendirilmesi ve sosyodemografik özellikleriyle olan ilişkilerinin araştırılması ve bu konuda yapılacak rehberlik hizmetlerine ışık tutmaktır. YÖNTEM: Gözlemsel, analitik ve kesitsel tipte bir çalışmadır. Çalışmamızda anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Çalışma 2 Aralık 2018-6 Haziran 2019 tarihleri arasında S.B.Ü Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi pediatri kliniği, aile hekimliği ve pediatri polikliniklerine başvuran çocuklarında kronik hastalık olan 190 ebeveyn ve çocuklarında kronik hastalık olmayan 190 ebeveyn dahil edilmiştir. Çocuklarında kronik hastalık olan ve olmayan ebeveynlerin sosyo-demografik özelliklerini değerlendirmek amacıyla veri toplama formu ve hayatın güçlükleri karşısında tutumunu belirlemek için 26 soruluk BGKTÖ kullanılmıştır. Analiz için SPSS 20.0 paket programı kullanıldı. BULGULAR: Çalışmaya katılanlardan 323 (%85) kişi kadın ve 57 (%15) kişi erkektir. Araştırmaya katılan kişiler 22 ile 57yaş aralığında olup, kişilerin yaş ortalaması 36,9±7,20'dirşa.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PURPOSE: The number of children with increasing chronic disease is a major health problem. These children and their families experience social, psychological, developmental, and environmental problems with the disease depending on various factors. The purpose of this study is to evaluate the attitudes of parents with chronically ill children and parents without chronically ill children towards challenges by using Bursa - Scale of Attitudes Towards Difficulties (BGKTÖ) and to investigate their relationship with sociodemographic characteristics and to provide an insight into guidance services on this topic. METHOD: It is an observational, analytic, and prospective study. In our study, data was collected using the survey method. The study included 190 parents with chronically ill children, and 190 parents without chronically ill children, who all applied to the pediatric clinic and the family practice and pediatrics outpatient departments of the Health Sciences University Keçiören Education and Research Hospital between December 2, 2018, and June 6, 2019.The data collection form was used to evaluate the socio-demographic characteristics of parents with and without chronically ill children and a 26-question BGKTÖ survey was used to determine the attitude towards the challenges of life. SPSS 20.0 software was used for analysis. RESULTS: Out of the participants of the study, 323 (85%) individuals were female and 57 (15%) male. The participants of the study are between 22 and 57 years old and the mean age of the individuals is 36.9 ± 7.20 years.