Polikliniğimize kilo vermek için başvuran hastalarda etiyoloji ve risk faktörlerinin belirlenmesi
Determination of etiology and risk factors in patients who apply to our outpatient clinic for weight loss
  1. Tez No: 658555
  2. Yazar: AYŞE MÜNEVVER MÜHÜRDAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT İBRAHİM AKDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Obezite tüm dünyada ve ülkemizde artış göstermekte olan ciddi bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Obezite etiyolojisinde; çevresel, genetik, nörolojik, biyokimyasal, fizyolojik, psikolojik ve kültürel birçok faktör yer almaktadır. Tedavi edilmemesi halinde kişinin yaşam kalitesini bozmakta ve yaşam süresini kısaltmaktadır. Obezitenin açlık kan şekeri, insülin direnci, kolesterol değerleri gibi pek çok biyokimyasal marker üzerine olumsuz etkileri olmakla birlikte tedavi edilmediğinde başta endokrin ve kardiyovasküler sistem olmak üzere vücuttaki tüm organ ve sistemleri üzerine olumsuz etkileri ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı; obezite ilişkili bu risk faktörlerine tekrar vurgu yapmak, obezite ve obezite ilişkili hastalıklardan korunma açısından farkındalık düzeyine dikkat çekmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Ankara İli Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Polikliniği'ne 01 Aralık 2016- 01 Haziran 2017 tarihleri arasında kilo verme isteğiyle başvurmuş 100 hastanın arşiv bilgileri incelenmiştir. Dışlanma kriterleri dışında kalan ve VKİ ≥ 25 kg/m2 olan hastalar çalışmaya alınmıştır. İç Hastalıkları Polikliniği' nin rutin işleyişinde hasta dosyalarına kaydedilen yaş, cinsiyet, özgeçmiş, kan basıncı, antropometrik ölçümlerve laboratuvar verileri kullanılmıştır. Ölçüm ve kan tetkikleri en az 8 saatlik açlık sonrası sabah saatlerinde yapılmıştır. Araştırmanın verileri Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) istatistik paket programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Obesity has become an increasingly serious health problem all over the world and in our country. In obesity etiology; there are many environmental, genetic, neurological, biochemical, physiological, psychological and cultural factors. If left untreated, it impairs a person's quality of life and shortens the life span. Although obesity has negative effects on many biochemical markers such as fasting blood sugar, insulin resistance, cholesterol values, when not treated, it has negative effects on all organs and systems in the body, especially the endocrine and cardiovascular system. The purpose of this study; to emphasize these risk factors related to obesity again, to draw attention to the level of awareness in terms of obesity and protection from obesity related diseases. Materials and Methods: Archive information of 100 patients who applied to Ankara University Health Sciences University Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Internal Diseases Polyclinic between 01 December 2016 and 01 June 2017 with a desire to lose weight was examined. Patients who were excluded from exclusion criteria and whose BMI was m2 25 kg / m2 were included in the study. Age, gender, curriculum vitae, blood pressure, anthropometric measurements and laboratory data recorded in patient files were used in the routine functioning of the Internal Diseases Polyclinic. Measurements and blood tests were done in the morning hours after at least 8 hours of fasting. The data of the study were analyzed using Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) statistical package program.