Gebelerde subkllinik hipotiroidi taramasının gerekliliği
  1. Tez No: 175128
  2. Yazar: ERTAN ÖDÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN ALPER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Çalışmanın Amacı: Bu çalışmanın amacı polikliniğimize başvuran gebelerde subklinik hipotiroidi sıklığım tespit etmekdir. Uygulanan Yöntem: Çalışma Ocak 2006 ve Eylül 2006 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde daha önce aşikâr ve subklinik hipotiroidi klinik veya biyokimyasal tanısı konmamış, 17-46 yaşları arasında 649 gebeye Electrochemiluminescence immunoassay“ECLİA”analizatörleri ile serum TSH, sT3 ve sT4 düzeyi bakılarak gerçekleştirildi. Gebeler yaş, boy, kilo, parite, BMI ve yaşadıkları yerlere göre kaydedildi. İstatistiksel değerlendirmede Mann Whitney U ve Ki-Kare testi kullanıldı. Çalışma Bulguları: Tarama yapılan 649 kadının 26'sında (%4) subklinik hipotiroidi tespit edildi. Subklinik hipotiroidi grubu ile subklinik olmayan gebelerin boy, kilo, parite, BMI ve yaşadıkları yerlere göre istatistiksel olarak değerlendirilmesinde anlamlı fark bulunamadı. Sonuç: Annede ve fetusta mortalite ve morbiditeye olumsuz etkisi bilinen, polikliniğimize başvuran ve bilinen tiroid sorunu olmayan gebelerde subklinik hipotiroidi sıklığı %4'tür. Anahtar kelime: Gebelik, Subklinik hipotiroidi, Tarama.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to detect the frequency of subclinic hypothyroidism in pregnant women who come to our clinic . Method : This study is done in 19 Mayıs University Obstetrics and Gynecology Clinic between January 2006 - September 2006 and applied to 649 pregnant women between 17-46 ages who don't have clinic or biochemical diagnosis of evident and subclinic hypothyroidism . The study is done by searching TSH , ST3 , ST4 levels by using Electrochemiluminescence immunoassay“ ECLİA”analisators. Pregnant women are recorded according to age , height , weight , BMI and living place . Mann Whitney U and Chi-square test is used for statistical assesment . Results : Subclinic hypothyroidism is detected in % 4 ( 26) of 649 scanned women . No significant difference is found between subclinic hypothyroidy group and non-subclinic pregnancy group when they are statistically evaluated according to their height , weight , parity , BMI and living place . Conclusion : Subclinic hypothyroidy which has a known negative effect on maternal and fetal mortality is detected in % 4 of pregnant women who don't have thyroid problem . Key Words : Pregnancy , Subclinic hypothyroidy , screening .