Kredi temerrüt takası (CDS) ve kredi derecelendirme not açıklamalarının lojistik sektörünün finansal yapısına etkileri
Effects of credit default swap (CDS) and credit rating annotations on financial structure of logistics sector
  1. Tez No: 658579
  2. Yazar: AZİZ CEM ŞAHİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT BURAK GEYİKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dünya genelindeki çoğu ülkenin finansal piyasalarının birbirleriyle entegre olması ve yatırımcılarında kendi ülkeleri yada bir başka ülkenin finansal piyasalarında yatırım yapma kararları aldıkları küreselleşmenin etkisiyle gözlemlenmektedir. Bu noktada çoğu yatırımcının veya uluslararası yatırım fonlarının dünya genelinde yatırım kararları alırken mevcut ülkeler hakkında, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının yapmış oldukları not açıklamalarını dikkate aldıkları bilinmektedir. Yapmış olduğum bu çalışmada Moody's, Standart & Poor's ve Fitch tarafından ülkemiz için açıklanan kredi derecelendirme not açıklamalarının BİST-ULAŞTIRMA ENDEKSİ içerisinde yer alan şirketlerin hisse senetlerinin fiyat hareketlerine etkisi analiz edilmiştir. Bu kapsamda 2010-2020 yılları arasında yapılmış olunan not açıklamalarının, BİST-Ulaştırma Endeksi içerisinde yer alan; BEYAZ, CLEBİ, DOCO, GSDDE, THYOA, TLMAN, PGSUS ve RYSAS kodlarıyla işlem gören hisse senetlerinin fiyat hareketlerinde bir etkiye sahip olup olmadığının tespiti yapılmıştır. Not açıklamaları 3 grup halinde analiz edilmiştir. Analiz çalışmamızda olay çalışması (event study) yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, kredi derecelendirme kuruluşlarının not açıklamalarının olay günü ve öncesinde BİST-ulaştırma endeksi ve hisselerinde anormal getirilere neden olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum not açıklamaları öncesi piyasaya bilgi sızıntısı olduğu bu nedenle etkin piyasalar hipotezine göre piyasanın tam etkin olmadığı sonucuna ulaşılmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
It is observed that the financial markets of many countries around the world are integrated with each other and the investors make the decision to invest in the financial markets of their own country or another country, with the effect of globalization. At this point, it is known that most investors or international investment funds take into account the ratings statements made by international credit rating agencies about existing countries while making investment decisions around the world. In this study we have done, the effect of the credit rating announcements announced by Moody's, Standard & Poor's and Fitch for our country on the price movements of the stocks of companies included in the BIST-TRANSPORT INDEX has been analyzed. In this context, the announcements made between 2010 and 2020 are included in the BIST-Transportation Index; It was determined whether the stocks traded with the codes WHITE, CLEBI, DOCO, GSDDE, THYOA, TLMAN, PGSUS and RYSAS have an effect on the price movements. Note explanations were analyzed in 3 groups. In our analysis study, the event study method was used. According to the findings, it has been observed that the ratings of credit rating agencies caused abnormal returns in BIST-transportation index and stocks on the day and before the event. This situation led to the conclusion that there was an information leakage into the market before the announcement of the ratings, therefore, according to the efficient markets hypothesis, the market is not strong efficient.