The effects of sovereign credit rating news on CDS: Cross-country event study analysis
Ülke kredi derecelendirme haberlerinin kredi temerrüt takası üzerine etkileri: Ülkeler arası vaka çalışması analizi
- Tez No: 778616
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN AVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kredi derecelendirme kuruluşları, bir şirketin veya ülkenin kredi itibarını ve temerrüt olasılığını göstermek için kredi notu verirler. 2008 küresel krizi sonrası kredi derecelendirme kuruluşlarının itibar kaybetmesi, kredi temerrüt takaslarının (CDS) , ön plana çıkmasını sağlamıştır. Günümüzde, küresel sermaye piyasalarındaki en ayırt edici kredi riski değerlendirme araçlarından biri olarak görülen CDS'ler küresel finansal krizden sonra yoğun bir şekilde işlem görmektedir. Bu tez, kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen ülke kredi notu haberlerinin kredi temerrüt takası (CDS) makaslarının üzerindeki etkisini araştırmaktadır. CDS makaslarının 2005-2018 yılları arasında 36 ülkenin kredi notu haberlerine nasıl tepki verdiğini vaka analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışmada ülke CDS makaslarının, kredi notu değişiklikleri ve izleme/görünüm değişikliklerine karşındaki tepkisi, önceki kredi notu durumuna (izleme/görünüm) bağlı olarak incelenmiştir. Kredi notu değişimine ilişkin bulgular, CDS makaslarının olumsuz derecelendirme haberlerine, önemli ölçüde tepki verdiğini ortaya koymaktadır. Not artırımlarının gelişmiş piyasalardaki ülkelerin CDS makasları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı pozitif etkileri olduğunu, gelişmekte olan piyasaların CDS makaslarının ise olumsuz olaylara anlamlı tepki verdiğini tespit edilmiştir. İzleme/görünüme ilişkin bulgular ise, CDS makaslarının olumlu derecelendirme haberlerine önemli ölçüde tepki verdiğini ortaya koymaktadır. Ülke görünümünün yükseltilmesinin gelişmekte olan piyasalarda CDS makasları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı olumlu etkileri olduğunu, gelişmiş piyasaların CDS makaslarının ise görünümün düşürülmesine önemli ölçüde tepki verdiği bulunmuştur. Bu tez, ülke kredi notu haberlerinin hem gelişmiş hem de gelişmekte olan piyasalardaki CDS makasları üzerindeki etkisini, ülkenin önceki görünüm/izleme durumuna bağlı olarak birlikte araştıran ilk ampirik çalışma olabilir. Örneklem büyüklüğümüz ve daha geniş inceleme dönemimiz ile ülkelerin önceki görünüm/izleme durumlarını dikkate almamız, çalışmamızı bu alandaki önceki çalışmalardan farklı kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Credit rating agencies assign credit ratings to indicate the creditworthiness and probability of default of a company or country. After the 2008 global financial crisis, credit rating agencies lost credibility and credit default swaps (CDS) came to the forefront. Nowadays, CDSs are one of the most distinctive credit risk assessment tools in global capital markets and have been heavily traded since the global financial crisis. This thesis investigates the impact of sovereign credit rating news from credit rating agencies on credit default swap (CDS) spreads. It analyzes how CDS spreads reacted to the credit rating news of 36 countries between 2005 and 2018 using an event study method. The study analyzes the response of sovereign CDS spreads to credit rating changes and watch/outlook changes depending on the previous credit rating status (watch/outlook). The findings for credit rating changes reveal that CDS spreads react significantly to negative rating news. It is found that rating upgrades have statistically significant positive effects on CDS spreads of countries in developed markets, while CDS spreads of emerging markets respond significantly to negative events. The findings on watch/outlook reveal that CDS spreads respond significantly to positive rating news. An upgrade of the sovereign outlook has statistically significant positive effects on CDS spreads in emerging markets, while CDS spreads in developed markets respond significantly to an outlook downgrade. This thesis may be the first empirical study to jointly investigate the impact of sovereign credit rating news on CDS spreads in both developed and emerging markets, conditional on the country's previous outlook/watch status. Its sample size and broader analysis period, as well as the fact that it takes into account countries' previous outlook/watch status, makes this study different from previous studies in this field.