Alt gruplar bazında enflasyon belirsizliği ile enflasyon arasındaki ilişki
The relationship between inflation and inflation uncertainty on the basis subgroups
  1. Tez No: 658592
  2. Yazar: MAHMUT FURKAN ÖRS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVANUR FEYZA KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada enflasyon belirsizliği ve enflasyon arasındaki mevcut ilişki incelenmiştir. Çalışma Türkiye için aylık 2003-2020 dönemini kapsamaktadır. Çalışmada hem genel enflasyon ve enflasyon belirsizliği arasındaki ilişki, hem de 12 adet fiyat endeksi alt grubundan elde edilen 12 adet enflasyon belirsizliği ile aynı değişkenlerin enflasyon oranları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Enflasyon belirsizlikleri hareketli standart sapma yöntemi ile oluşturulmuştur. Değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisi ise Granger nedensellik analizi analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre Türkiye ekonomisinde çoğunlukla Friedman-Ball hipotezi geçerlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship of causality between inflation and inflation uncertainty was tested. The data are monthly and cover the period of 2003-2020 for Turkey's economy. In the study, the relationship between general inflation and inflation uncertainty, as well as the relationship between 12 inflation uncertainties obtained from 12 price index subgroups and the general inflation rate were investigated. In this study, inflation uncertainties are obtained by using moving standard deviations. The relationship between inflation and inflation uncertainty was analyzed by using Granger causality analysises. In Turkish economy, Friedman-Ball hypothesis mostly is valid.